Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

İmamoğlu’ndan İstanbul için hayati kararlar

Koronavirüs salgınıyla ilgili İstanbul için alınan önlemleri açıklayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Salgının yayılması ve ihtiyaç halinde bazı mekanlarımızı sahra hastanesi olarak kullanılması için teknik çalışmamızı yaptık. Yenikapı’da ilk aşamada bin yataklı daha sonra 7 bin yataklı bir çadırı hayata geçirmemiz mümkün” dedi. İmamoğlu, Büyükşehir bünyesindeki İstanbul Turizm Platformu aracılığı ile şehirdeki 600 otel yöneticisi ile görüşme yaptıklarını belirterek sağlık çalışanlarının kendi ailelerini korumak üzere kendi evlerinin dışında ve çalıştıkları hastanelere yürüme mesafesinde otellerde konaklamalarını sağlamak üzere prensip anlaşmasına vardıklarını açıkladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Koronavirüs tedbirlerini açıkladı.

Gerçekleri susturamazsınız. Trollere ayetli yanıt. Kanal ihalesi siyasi fırsatçılık. Yazıklar olsun böyle polise! LGS açıklaması. Tablo iyi değil. Gizleniyor şüphesi artıyor… 26 Mart Günün Özeti

Dayanışma vurgusu yapan İmamoğlu, “16 Milyonun temel gıda ve hijyen malzemesi için online dağıtım ağı kurduk. Otellerle işbirliği yaparak sağlık çalışanlarına 2 bin kişilik konaklama imkanı sağlıyoruz. İstanbul Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi’ni kurduk. Yenikapı Miting Alanı, Beylikdüzü Gürpınar Su Ürünleri Hali ve Maltepe Miting Alanı’nı geçici karantina ve sahra hastane alanları olarak belirledik. İstanbul Bilim Kurulu’nu oluşturduk. 19 kapalı spor salonumuz da 1.983 yatak kapasiteli geçici hastane alanı için hazır. Yenikapı’da 5 bin kişiye 3 öğün yemek hizmeti verebilecek mutfağımızı ve yüzlerce personelimizi hazır hale getirdik. Gürpınar’da 440 yatak kapasiteli geçici hastaneye dönüştürülecek alan hazırlığı yapıldı. Maltepe’de 1.300 yatak kapasiteli alan da ihtiyaç halinde hazır halde” diye belirtti.

İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Zor günlerin henüz başındayız. Bu mücadele tek başına bir hükümetin altından kalkabileceği mücadele değildir, herkes bu ortak mücadelenin parçası olmakla yükümlüdür.

İBB olarak onlarca yeni uygulamayı hayata geçirdik.

“2000 OTEL ODASI SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KULLANIMINA AÇILACAK”

Şehrimizin 600 otel yöneticisi ile görüşmeler yaptık. Sağlık çalışanlarımızın kendi ailelerini de korumak zorundayız. Bizler İstanbul’da ne yapabiliriz diye belediyelerimizle çalışmalar yapıyoruz. Bir takım alanları Sağlık Bakanlığımız ile paylaşıyoruz.

Kendi evlerinin dışında ve çalıştıkları hastanelere yürüme mesafelerindeki otellerde korunma konusunda bir anlaşmaya vardık. Toplamda 2000 odanın sağlık çalışanlarının kullanımına açılması için gerekli desteği sağladık.

“İSTANBUL YARDIMLAŞMA VE KOORDİNASYON MERKEZİ OLUŞTURULDU”

İBB olarak bu dönemde özel olarak yardıma ihtiyaç duyan tüm kişi ve kesimleri belirlemek bu kişilere fiziki, maddi ya da psikolojik destek sunmak, yardımlaşma çalışmalarını koordine etmek amacıyla İBB öncülüğünde tüm sivil toplumu ve gönüllüleri bir araya getirmek üzere İstanbul Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi’ni oluşturduk. Yenikapı İstanbul Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi oldu.

Şu zor günlerde insan hayatından daha önemli hiçbir şey olmadığını vatandaşımızı hissettirmek için hassas olalım. 16 milyonluk İstanbul olmak üzere yerel yönetimler desteklenmelidir.”

“SOKAĞA ÇIKMAYA İLİŞKİN RADİKAL KARARLAR ALINMALI”

Maltepe dolgu alanı da ihtiyaç halinde merkeze dönüştürecek durumda olduğumuzu paylaştık. İstanbul genelinde belediyemize ait 19 spor salonu da geçici hastane olarak kullanılabilir. Toplam 1983 yatak kapasitesinin mümkün olacağını bildirdik. Bu dönemde başta yöneticiler olmak üzere hepimizin sorumluluk alması gerekir. Türkiye’deki Koronavirüs süreci henüz başlangıç. 22 bin olan ölüm sayısı 24 bine ulaştı dünyada, süreç hızlı işliyor. Sokağa çıkmamayla ilgili kararların daha radikal karar almalı. Sokağa çıkmamayla ilgili kararların daha radikal karar almalı.

“BÜYÜK VE TARTIŞMALI YATIRIMLARI LÜTFEN İPTAL EDİN”

Lütfen insani ve ekonomik önceliği bulunmayan büyük ve tartışmalı yatırımları lütfen iptal edin. Hukuki mücadelemizi ve bu süreci yakından takip edeceğimizi buradan duyurmak istiyorum. Şu zor günlerde insan hayatından daha önemli hiçbir şey olmadığını vatandaşımızı hissettirmek için hassas olalım. 16 milyonluk İstanbul olmak üzere yerel yönetimler desteklenmelidir.

“BELEDİYELERİN BÜTÇEDEN ALDIĞI TUTAR ARTTIRILMALI”

Belediyelerin bütçeden aldığı tutar arttırılmalıdır. Belediyelerin vergi, sigorta gibi borçları ertelenmelidir. Bağış toplama konusunda da kolaylıklar sağlanmalıdır.

“ATATÜRK HAVALİMANI KORONAVİRÜS HASTANESİNE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR”

Salgının yayılması ve ihtiyaç halinde bazı mekanlarımızı sahra hastanesi olarak kullanılması için teknik çalışmamızı yaptık. Yenikapı, Maltepe miting alanları bunlardan bazılarıdır.

Maltepe dolgu alanı da ihtiyaç halinde merkeze dönüştürecek durumda olduğumuzu paylaştık.

İstanbul genelinde belediyemize ait 19 spor salonu da geçici hastane olarak kullanılabilir. Toplam 1983 yatak kapasitesinin mümkün olacağını bildirdik.

Bu dönemde başta yöneticiler olmak üzere hepimizin sorumluluk alması gerekir. Türkiye’deki süreç henüz başlangıç.

Hasta sayısının hızla artacağı göz önünde bulundurulduğunda hava, kara, metro ile ulaşılabilecek Atatürk Havalimanı Koronavirüs’le mücadele edilen hastaneye dönüştürülebilir. Asla panik yapmayacağız. En umutsuz zamanlarda bille birlikte mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bugünleri mahkûmiyet zamanı olarak görmeyeceğiz bu günleri, zamanı değerlendireceğiz.

Sağlığımızla ilgili yetkili kişilerden yapılan açıklamalara mutlaka kulak vereceğiz. Birlikte mücadele edeceğimizi unutmayın.”