Canan Kaftancıoğlu’nun hapsi istendi!

7 Ekim 2021 Perşembe

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a hakaret ettiği gerekçesiyle hapsi istendi. Kaftancıoğlu hakkında ‘Kamu görevlisine alenen hakaret’ suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Fahrettin Altun’un Üsküdar ilçesi Kuzguncuk Mahallesi’ndeki evinin yanında usule aykırı yapılaşma olduğuna ve bu yapılaşmaya İBB tarafından müdahale edildiğine dair kamuoyuna yansıyan iddialarla ilgili olarak Canan Kaftancıoğlu’nun hapsi istendi. Altun’un şikayeti sonrası başlatılan soruşturma kapsamında Kaftancıoğlu hakkında ‘Kamu görevlisine alenen hakaret’ suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ın Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evinin fotoğraflaması sonucu Özçağdaş hakkında ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal etme’ suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Özçağdaş ise mahkemedeki savunmasında 1 tane fotoğraf çektiğini, partisinin il başkanı olan Canan Kaftancıoğlu’nu da konuyla alakalı bilgilendirmek için fotoğrafı gönderdiğini belirtmişti.

Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımlar sonrası Altun, avukatı aracılığıyla Kaftancıoğlu’ndan şikayetçi oldu. Yapılan şikayet üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.

İfade veren Kaftancıoğlu, suçlamayı kabul etmedi.

İBB GÖREVLİLERİ HAKKINDA DAVA AÇILDI

İddianamede, valilik ön inceleme raporuna göre yapıya usule aykırı müdahalede bulunan İBB görevlileri hakkında da kamu davası açıldığı belirtildi.

SAVCILIK İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SINIRINI AŞTIĞINI BELİRTTİ

Savcılık, Canan Kaftancıoğlu’nun soruşturmaya konu açıklaması esnasında müştekiyi hedef alarak dile getirdiği “kaçak iş yapmak, kaçak işler peşinde koşmak, dolandırıcılık, görevden kaynaklı nüfuzunu kullanmak” şeklindeki söylemlerin düşünce açıklaması kapsamında dile getirilmesinde zorunluluk bulunmayan, incitici ve tahkir edici söylemler olduğunu iddia etti. İddianamede eylemin ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı, Kaftancıoğlu’nun üzerine atılı suçu işlediğine dair kamu davası açılmasını gerektirecek yeterlilikte şüphe oluştuğu belirtildi.

2 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede, Canan Kaftancıoğlu’nun “kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis ile cezalandırılması talep edildi. İddianame, değerlendirilmek üzere Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Kaftancıoğlu’ndan esprili Matrix yorumu: İşlem tamam

Kaftancıoğlu: Amacımız hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir ülke inşa etmek

Canan Kaftancıoğlu için Fahrettin Altun şikayetiyle zorla getirme kararı

 

 

Benzer Haberler