Canan Kaftancıoğlu hakkında hapis istemi

Yayın tarihi: 8 Mart 2023 Çarşamba 7:38 pm - Güncelleme: 8 Mart 2023 Çarşamba 7:39 pm

‘Cumhurbaşkanına alenen hakaret’ iddiasıyla hakkında iddianame hazırlanan CHP’li Canan Kaftancıoğlu‘nun  1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi.

Hakkında siyasi yasak kararı bulunan CHP’li Canan Kaftancıoğlu için bu kez de ‘cumhurbaşkanına alenen hakaret’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Kaftancıoğlu hakkında ​​​​​​​​​​​​​​İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, Kaftancıoğlu’nun 12 Ağustos 2022’de İstanbul Planlama Ajansı merkezindeki toplantıda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı’na yönelik sarf ettiği söz ve beyanlar nedeniyle resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da daha sonra vekili aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu ifade edildi.

İddianamede, Canan Kaftancıoğlu’nun soruşturma kapsamında savcılığa sunduğu iki sayfalık yazılı savunmasına da yer verildi. Kaftancıoğlu’nun savunmasında, soruşturmaya konu ifadelerin siyasi tartışma içinde eleştirel mahiyette kullanılmasının doğal olduğunu, küçük düşürme ve aşağılama kastının bulunmadığını öne sürdüğü aktarıldı.

İddianamede, Canan Kaftancıoğlu’nun konuşmasında geçen ifadelerin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu oluşturduğu değerlendirilerek Kaftancıoğlu hakkında kovuşturma izni talep edildiği, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün de kovuşturma izni verdiği kaydedildi.

Kaftancıoğlu’nun sarf ettiği “sözlerin eleştiri hakkı ve ifade özgürlüğü kapsamını aşan, Cumhurbaşkanı’nın onur, şeref ve saygınlığını zedeleyen nitelikte olduğu belirtilen iddianamede, ayrıca sözlerin kamuya açık bir alanda söylenmesi nedeniyle somut olayda aleniyet unsurunun gerçekleştiği” iddia edildi.

İddianamede, Erdoğan’a yönelik “alenen hakaret” suçlamasıyla Kaftancıoğlu’nun 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılmasına karar verilmesi talep edildi.

Kaftancıoğlu, Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

Fahrettin Altun Canan Kaftancıoğlu’na karşı bir dava daha kaybetti

‘YİNE NE YAPMIŞIM?’

Kaftancıoğlu konuya dair yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Yine ne yapmışım? 🙁 Yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir ve sizler ne yaparsanız yapın Gİ-DE-CEK-Sİ-NİZ!”

Canan Kaftancıoğlu’ndan TELE1’e destek ziyareti

KAFTANCIOĞLU NE DEMİŞTİ?

Kaftancıoğlu’nun CHP’nin 12 Ağustos 2022’de İstanbul Planlama Ajansı’nın Florya’daki merkezinde düzenlediği Gençlik Kolları İl Başkanları Toplantısı’nda “Demokrasi yoluyla bir diktatörü bu ülkeden göndereceğiz” demişti.

Canan Kaftancıoğlu: Günlerdir sesimiz kısıldı