Can Güder’in ölümü… Gergerlioğlu ‘Cenaze aracı verilmedi’ dedi, başsavcılık açıklama yaptı

24 Mart 2022 Perşembe

Can Güder’in ölümü… Gergerlioğlu ‘Cenaze aracı verilmedi’ dedi, başsavcılık açıklama yaptı

Van F Tipi Cezaevi’nde tutuklu Can Güder hayatını kaybetti. HDP’li Gergerlioğlu ‘siyasi mahpus’ dediği Güder için “Size yok” denerek cenaze aracı verilmediğini belirtti. Başsavcılık ve valilikten konuyla ilgili açıklama geldi.

Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza infaz Kurumu’nda hükümlü Şervan Can Güder hayatını kaybetti. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından Güder’in ölümü için ‘şüpheli’ diyerek, cenaze aracı verilmediğini duyurdu ve cenazenin bir kamyonetin arkasında taşındığına dair görüntüler paylaştı.

Gergerlioğlu paylaşımında, “Türkiye bir utancı daha yaşadı! Van F’de şüpheli bir şekilde ölen ‘kalp krizi’ denen 20 yaşındaki Kürt siyasi mahpus Şervan Can Güder’e cenaze aracı verilmedi. Oysa o devletin cezaevinde ölmüştü! ‘Size yok’ dendi! Bu insanlık dışı işlere niye imza atıyorsunuz? @bybekirbozdag” ifadelerini kullandı.

BAŞSAVCILIK VE VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Gergerlioğlu’nun iddiaları üzerinden Van Cumhuriyet Başsavcılığı ve Van Valiliği’nden açıklama geldi. Güder’in “ölümü ve cenazenin nakline ilişkin bazı haber ve paylaşımların gerçeği yansıtmadığını” belirten başsavcılık, “Ailesinin talebi olmamasına rağmen Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından cenazenin Hakkari’nin Yüksekova ilçesine gönderilmesi için cenaze nakil aracının tahsis edildi” dedi.

Başsavcılık açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Bunun üzerine görevli personel ve sağlık görevlilerimiz ile adı geçen hükümlüye müdahalede bulunmuş ve derhal ambulans çağrılmıştır. Ambulansın kuruma ulaşmasından sonra adı geçen hükümlünün semt polikliniğine derhal sevk edildiği, semt polikliniğinde yaklaşık 50 dakika süren tıbbi müdahaleye rağmen hükümlü Can Güder’in saat 10.53’te vefat ettiği belirlenmiştir. Vefat eden hükümlünün detaylı klasik otopsi işleminin yapıldığı, detaylı klasik otopsi işlemine göre kalp damarında tıkanıklığın tespit edildiği ve otopsi bulgularına göre ölümün kalp krizinden kaynaklandığı değerlendirilmekte olup, detaylı soruşturma yürütülmektedir.”

Valilik açıklamasında “Cenazenin otopsi yapılması ve işlemlerinin tamamlanmasının ardından Hakkari’nin Yüksekova ilçesine gönderilmesi için aile talep etmemesine rağmen, Van Büyükşehir Belediyesi tarafından cenaze nakil aracı tahsis edilmiştir. Güder’in cenazesi, Van Adli Tıp Kurumundan Büyükşehir Belediyesine ait cenaze nakil aracıyla alınarak Yüksekova Devlet Hastanesi morguna teslim edilmiş, bu nakil sırasında da video kaydı alınmıştır. Yapılan bu asılsız paylaşımın tamamen olumsuz algı yaratmak amaçlı olduğu hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Sokak röportajı sonrası tutuklandı

Benzer Haberler