Can Dündar’ın avukatı: Müvekkilimin can güvenliği yok, mahkeme ‘hadi gel’ diyor

18 Temmuz 2019 Perşembe

Can Dündar’ın avukatı: Müvekkilimin can güvenliği yok, mahkeme ‘hadi gel’ diyor

Tutuklu iş adamı Osman Kavala dahil 16 sanığın ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılandığı Gezi davasında Almanya’da yaşayan sanıklar Can Dündar ve İnanç Ekmekçi’nin avukatları, müvekkillerinin ifadelerinin istinabe yoluyla alınmasını talep etti. Dündar’ın avukatı “Müvekkilimin can güvenliği yok. Mahkeme buna rağmen ‘Hadi gel’ diyor” dedi.

Gezi davasının Silivri Cezaevi’nde görülen ikinci duruşmasında Can Dündar’ın avukatı Akın Atalay savunmasında şunları söyledi:

“Dündar üç yıldır yurt dışında yaşıyor. ‘İşte Erdoğan’ın Yok Dediği Silahlar’ yazısının ardından baskıya maruz kaldı. Bir çok soruşturmaya dahil edildi, hakkında çok sayıda soruşturma var.

Her ay periyodik olarak onun casusluğu iktidar temsilcileri ve uzantıları tarafından kamuoyuna aktarılıyor. Bugün can güvenliğinin olmadığı somut olgularla ortada. Hakkında ilk açılan haber davasının karar duruşmasının akabinde silahlı saldırıya uğradı.

Bu durum mevcutken müvekkilime ‘Hadi gel’ deniyor. Eğer yargının kesintiye uğratılmaması isteniyorsa CMK, yurt dışında yaşayan sanığın istinabe yoluyla ifadesinin alınmasına izin veriyor. Müvekkilimizin sorgusunun bulunduğu ülkede yapılması talebimizi değerlendirmenize sunuyoruz.“Ekmekçi’nin avukatı: Müvekkilim üç sayfada yer alıyor yalnızca Almanya’da yaşayan diğer sanık İnanç Ekmekçi’nin avukatı Aynur Tuncel Yazgan da müvekkilinin ifadesinin istinabe yoluyla alınmasını ‘bir kez daha’ talep etti ve savunmasında şunları söyledi:

“Müvekkilim Almanya’da çalışmaya başladı. Kendisi hakkında var olan yasaklamaya rağmen uluslararası istinabe yoluyla ifadesinin alınmasını istemiştim.

Ama 25 Haziran’da verdiğiniz karar ile suçun karşılığı olan cezanın beş yılın üstünde olmasını gerekçe göstererek reddettiniz talebi.

Ceza Muhakemesi Kanunu gereği sanığın mahkeme huzurunda bulunması asıldır ancak her kuralın istisnası vardır. Sanığın yurt dışında bulunması istisnadır. Mahkeme isterse istinabe yoluna başvurur.

Mahkemenizden bir kez daha uluslararası adli yardım sözleşmesine göre takdir hakkınızı olumlu yönde kullanmanızı talep ediyorum.

Türkiye’de ve Almanya’da sorgu bir yükümlülüktür. Ancak müvekkilim, ailevi nedenlerle yurt dışında yaşamaktadır. Hepimiz kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının nasıl önemli bir hak olduğunu biliyoruz.

Bu hak ile ilgili gerekli olmadığı sürece kısıtlayıcı ve sınırlayıcı tedbirlere başvurulmaması gerektiğini biliyoruz. Müvekkilim üç sayfada yer alıyor yalnızca. Duruşmadan beş gün önce toplanması gereken delilleri bildirmiştim.

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’na yazı yazılarak ne zaman hangi görevde çalıştığının sorulmasını istemiştim. Müvekkilim huzura da gelse yapacağı savunma üç cümleden ibaret olacaktır.”

Benzer Haberler