Can Candan Boğaziçi Üniversitesi’ne alınmadı! Rektörlük talimat vermiş

11 Ekim 2021 Pazartesi

Kayyum olarak atanan rektör Prof. Dr. Naci İnci tarafından görevi sonlandırılan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Can Candan, okula alınmadı. Candan, rektörlüğün bu yönde talimat verdiğini söyledi.

Görevden alınan Melih Bulu’nun yerine Boğaziçi Üniversitesi’ne ‘vekaleten’ rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Can Candan’ın görevine son verdi. “Tabii ki kabul etmiyorum, vazgeçmiyorum” diyen Candan, öğrencileriyle birlikte açık ders yapmak istedi. Ders için okula gelen Candan, güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmadı.

Sosyal medya hesabından paylaştığı video ile konuya ilişkin açıklama yapan Candan, şunları söyledi:

“Bugün 11 Ekim 2021. Boğaziçi Üniversitesi’nin kale kapısı olarak bilinen Aşiyan Kapısı’ndayız. Bugün öğrencilerimle saat 10:00’da bir buluşma organize edilmişti. Belgesel sinema dersimin ilk buluşmasını Güney Meydan’da öğrencilerimle açık ders olarak gerçekleştirecektim. Sosyoloji bölümünde öğretim üyesi olan eşimle birlikte geldik. Beni gördükleri zaman ‘sizi okula alamayız’ dediler. ‘Neden’ dediğimde ‘rektörlüğün talimatı’ dediler. Açık dersimi yapamıyorum. Aynı zamanda ben 14 senedir bu kurumun akademisyeni olduğum için aile sağlık merkezinde doktorum var, Garanti Bankası’nın müşterisiyim. Şu anda akademisyenliğim bir yana sağlık ve banka hizmetine erişimim engellendi. Araba kullanmayan eşimi dahi okula bırakamıyorum. Tutanak tuttuk. Banka ya da doktor işimi daha sonra da halledebilirim ama benim için üzüntü verici şey 14 yıllık kurumumun kapısında çevik kuvvet ve sivil polisler tarafından çevrilmiş olmamız. Öğrencilerimin eğitim hakkımın şu anda ihlal ediliyor olması.”

Boğaziçi’ne ‘vekaleten’ rektör atanan Naci İnci’nin ilk icraatı akademisyen kovmak oldu!

Benzer Haberler