Can Atalay’dan 11’inci yılında ‘Gezi’ mesajı: Hepimiz oradaydık

Yayın tarihi: 27 Mayıs 2024 Pazartesi 1:14 pm - Güncelleme: 27 Mayıs 2024 Pazartesi 1:14 pm

Haber: Haber Merkezi

Gezi Parkı direnişinin üzerinden tam 11 yıl geçti. Gezi Direnişi davasından hukuksuz şekilde tutuklu olduğu için vekilliği düşürülen Can Atalay, paylaştığı mesajda “Ne mutlu ki, onbirinci yılında milyonlarca yurttaş, “biz de Gezi’deydik, biz de oradaydık” demeye devam ediyor” dedi.

27 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nda ağaçların kesilip yerine Topçu Kışlası inşa edilmesine karşı başlatılan ve kısa sürede tüm Türkiye’ye yayılan Gezi Direnişi’nin üzerinden 11 yıl geçti.

Gezi Direnişi davasında cezaevinde tutulan ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay, Gezi’nin 11’inci yılı dolaysıyla mesaj paylaştı.

Atalay, tutuklu bulunduğu İstanbul Silivri Cezaevi’nden paylaştığı mesajında, “Hepimiz Gezi’deydik, hepimiz oradaydık” ifadelerini kullandı.

Türkiye İşçi Partisi’den (TİP) Hatay Milletvekili seçilen ancak hukuksuz şekilde tutuklu olduğu için vekilliği düşürülen Can Atalay, şöyle devam etti:

“Gezi’nin onbirinci yılında yine “hepimiz Gezi’deydik, hepimiz oradaydık”!

2013 yılı, İstanbul’da Gezi Parkı’nda başlayan ve kısa sürede tüm ülkeye yayılan büyük protestonun yılıydı. 2013 yurttaşların, kamusal alanlarımızın, doğanın ve halkın taleplerinin yok sayılmasına karşı güçlü bir tepki gösterdiği yıldı.

Taksim Dayanışması, mimarlar, şehir plancıları, avukatlar, kent hakkı savunucuları, ekoloji örgütleri, toplumsal mücadele örgütleri ve siyasi partilerin oluşturduğu geniş bir koalisyondu. Amacı, Gezi Parkı, AKM başta olmak üzere kent hakkını ve aynı zamanda demokratik haklarımızı savunmaktı. Taksim Dayanışması olarak, barışçıl bir şekilde kentin, kentte yaşayan yurttaşın haklarına sahip çıktık ve halkın taleplerini dile getirdik.

Gezi Direnişi, özgürlük, demokrasi ve adalet taleplerimizin bir yansımasıydı. Yurttaşın barışçıl ve kararlı eylemleri, hepimize büyük bir ilham kaynağı oldu.

Gezi, bir yan yana gelişin vesilesidir. Toplumsal/siyasal yaşamınıza getirdiği yenilik farklılıkların temaslarına vesile olmasıdır. Gezi, birçok bakımdan Türkiye’de toplumsal mücadelenin gücünü ve dayanışmasını gösteren bir dönüm noktası oldu.

Gezi, toplumsal mücadelelerin seyrine önemli etkilerde bulundu. Gezi’den sonra, toplumumuz hak arama mücadelelerine daha kararlı bir şekilde sahip çıkmaya başladı. Yurttaşlar, demokratik haklarını savunmak ve adalet talep etmek için daha cesur ve kararlı adımlar atmaya başladı. Soma’da, Aladağ’da, Çorlu’da ve Hendek’te katliamlara karşı öncekilerden daha güçlü ve kararlı mücadele verilmesinin ilhamı Gezi’dir.

Gezi’nin mirası, onbirinci yılında da demokrasi ve adalet mücadelemizde bize yol göstermeye devam ediyor. Bu süreç, sadece geçmişin bir parçası değil, aynı zamanda geleceğimiz için de bir ilham kaynağıdır. Yurttaşın, kentlerimizin, doğamızın haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Ne mutlu ki, onbirinci yılında milyonlarca yurttaş, “biz de Gezi’deydik, biz de oradaydık” demeye devam ediyor. Bizler bu sahip çıkma, dayanışma ruhunu hep yanımızda hissettik. Sağ olsunlar, var olsunlar.

Memleketin sorumluluğuna ortak olmak; demokratik bir iklim için mücadele, adaletin yerini bulması, hepimizin güncel sorumluluğudur.

Hepinize kucak dolusu sevgiler…

Baki ilk selam.”

Can Atalay’dan Cumartesi Anneleri mesajı: Kaybedenler kaybedecek

Kaynak: HABER MERKEZİ