Can Atalay hakkındaki ‘hak ihlali’ kararını uygulamayan daire başkanı Yargıtay Başkanlığı’na aday

Yayın tarihi: 29 Şubat 2024 Perşembe 3:15 pm - Güncelleme: 29 Şubat 2024 Perşembe 3:55 pm

Yargıtay’da 25 Mart’ta yapılacak başkanlık seçimleri için aday olan isimler arasında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını uygulamayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk de bulunuyor.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresinin dolmasıyla birlikte yeni seçim için hazırlıklar başladı. Başkanlık için ilk oylama 25 Mart Pazartesi günü yapılacak.

Şimdiye kadar Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, AYM’nin Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını uygulamayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal, Yargıtay 1. Başkanvekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak adaylıklarını açıkladı.

Yargıtay Büyük Genel Kurulu; Birinci Başkanı, birinci başkanvekilleri ile daire başkanlarını kendi üyeleri arasından, üye tamsayısının salt çoğunluğu ile ve gizli oyla seçiyor. İlk üç oylamada sonuç alınamazsa, seçim, üçüncü oylamada en çok oy alan iki aday arasında yapılıyor. Dördüncü oylamaya katılacak olan adayların aldığı oya eşit sayıda oy alanlar da seçime katılabilecekler.

Dördüncü ve beşinci oylamalarda da salt çoğunluk sağlanamazsa seçim eniden adaylık başvurusunda bulunanlarla tekrarlanacak. Bu seçimlerde üye tamsayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması şartı aranacak.

Birinci başkanvekilliklerine seçileceklerden birinin hukuk ve diğerinin ceza daireleri başkanı veya üyelerinden olması zorunlu olacak.

Birinci Başkan, birinci başkanvekili veya daire başkanı seçilmek isteyenler seçim gününden önce yazı ile Birinci Başkanlığa başvurabilecekleri gibi ilk seçim gününde oylama başlamadan önce sözlü olarak da adaylıklarını koyabiliyor.

Öte yandan, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanvekili Kadir Özkaya’nın görev süresinin dolacak olması nedeniyle 5 Mart Salı günü saat 10.00’da AYM’ye Başkanvekili seçimi yapılacak.

ANKA

Adalet Bakanı’ndan AYM’nin yeni Can Atalay kararına ilk yorum: Bu kez durum farklı

Kaynak: TELE1