Camide içkiyle fotoğraf paylaşan gence hapis cezası

Yayın tarihi: 11 Ekim 2023 Çarşamba 6:10 pm - Güncelleme: 11 Ekim 2023 Çarşamba 6:10 pm

Camide içki şişesiyle çektiği fotoğrafı sosyal medyada paylaşan 19 yaşındaki Safa Yasin Ö. 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırıldı.

Sosyal medyada, camide içki şişeli fotoğraf paylaşan Safa Yasin Ö.’nün yargılandığı davanın duruşması görüldü. Anadolu 3. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Safa Yasin Ö. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı, taraf avukatları hazır bulundu.

“ÇOK PİŞMANIM”

Duruşmada savunma yapan sanık Safa Yasin Ö.,”Ben eylemin neticelerini öngöremedim. Buralara kadar geleceğini düşünmedim. Paylaşım yaptığım uygulama çok az sayıda Türk’ün yer aldığı, genellikler gayri Müslim ve sol kesimin ağırlıkta olduğu kullanıcıların bulunduğu yerdir. Bu paylaşımla halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek istemedim. Gerçekleştirdiğim eylem nedeniyle çok fazla pişmanım. Eylemim halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama sonucuna bir diyeceğim yoktur. Bundan dolayı çok pişmanım. Ailemde manevi olarak çok fazla yıpranmıştır. Bundan sonraki hayatımda bırakın bu tarz bir paylaşımı sosyal medyada yapmayı, normal hayatımda bile bu tarz bir paylaşımı sözel olarak yapmayacağımı, azınlıkta kalmış bile olsa herhangi bir kesimin dini değerlerini aşağılamayacağıma dair mahkemenize söz veriyorum. Herhangi bir kimsenin dini değerine aşağılamayacağıma dair sözümü yinelemek istiyorum” dedi.

Cumhuriyet savcısı sanığın cezalandırılmasını istedi. Kararını açıklayan mahkeme “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ayrıca sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve kararla birlikte tahliyesine hükmedildi.

Camide alkol paylaşımına gözaltı