Çalışanlarını dolandıran Durdu Özbolat, aynı yalanları söylemeye halen devam ediyor

10 Ekim 2020 Cumartesi

Çalışanlarını dolandıran Durdu Özbolat, aynı yalanları söylemeye halen devam ediyor

Eski çalışanlarının maaşlarını ödemeyen ve halen çalışanlarıyla davaları süren hatta bu insanları hacize mahkum eden Yurt Gazetesi’nin sahibi eski CHP milletvekili Durdu Özbolat, verdiği röportajda gerçekleri bir kez daha çarpıtarak, yalanlarını sürdürdü.

Çalışanlarını geçmişte mağdur eden, bir dönem muhalefetin yükselen sesi olmaya aday Yurt Gazetesi’nde çalışanların, emekçilerin, bağımsız gazetecilerin ayağına deyim yerindeyse ‘pranga’ olan Durdu Özbolat, verdiği röportajda skandal ifadeler ve çarpıtmalara imza attı.

TELE1 ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’a karalamalar ve iftiralarla saldıran Özbolat’ın geçmişi ise kendisini ele veriyor.

Yanardağ, sosyal medya hesabından Özbolat’ın iftiralarına yanıt verdi.

İşte Merdan Yanardağ’ın Özbolat’ın yalanlarına cevabı:

Yanardağ, ‘Yurt Gzt’nin eski sahibi, çalışanlarını dolandıran, yalancılığı ve ticari sahtekarlığı herkesçe malum, gazete kaynaklarını kişisel hesapları için kullanıp batıran, maaş alacaklarını hala ödemeyen Durdu Özbolat’a yanıtı daha önce çalışanlar, vermişti.

Yurt’un köşe yazarlarından Atilla Akar’ın Durdu Özbolat’ın çalışanlarını dolandırıp, ardından da onlara iftira atma yüzsüzlüğünü ortaya koyan yazısı..

Yurt Gazetesinde neler oldu.. Hapisten çıktıktan sonra (2014 Mart) gazeteden ayrıldığım halde, rica-minnetle beni geri çağıran, ikinci kez genel yayın yönetmenliğini üstlendiğim halde üç ay sonra neden istifa ettiğimi yine Medya Radar’a anlatmıştım..

Ve Yurt Gazetesinin sahibi, Durdu Özbolat’ın yalanlarına Odatv’nin benimle yaptığı röportajda verdiğim yanıtlar.. Bu son. Sadece son yalanları hakkında Medya Radar’a bir yanıt yazacağım ve bu emek düşmanlarını bir daha muhatap almayacağım..’ ifadelerini kullandı.

İŞTE DURDU ÖZBOLAT’IN ‘SÖMÜRÜ’ GEÇMİŞİ

Yurt Gazetesi’nde çalışanlarının emeklerini gaspeden, alın terine saygı duymayan Özbolat’ın ’emek sömürüsü’ sicili ise bir hayli kabarık.

Geçmişi ‘sömürü’ ile anılan bir isim için ise fazlaca ‘yüzsüzce’ açıklamalar yapan Özbolat’ın temelsiz iddialarına ve iftiralarına yanıtlar:

GAZETE GELİRLERİNİ, MAAŞLAR YERİNE KENDİ SEÇİM KAMPANYASINA HARCADI

Gece gündüz demeden Yurt Gazetesi’ni büyüten, güçlendiren çalışanlarının maaşlarını ‘bireysel harcamalarına’ kullandı. Çankaya Belediye Başkanlığı adaylığını açıkladığı dönemde Yurt Gazetesi gelirleriyle

Özbolat, şirketin resmi hesabı olan ‘Ajans Başkent’ yerine gelirleri diğer şirketi Ajans Panora’ya aktardığı için yöneticilerin maaşları ödemesini engellemiştir. 

‘Ajans Panora’ üzerinden kendi belediye başkanlığı dönemindeki tüm harcamaları, kızının kişisel harcamalarını(elektrik paraları dahil) ödemiştir. Bu nedenle bahse konu olan tüm harcamalar kendi ‘insiyatifiyle’ yapılmıştır.

SENDİKA İFTİRASI

Sendikaya karşı olan Özbolat, gazetede ‘kazan’ kaynayana kadar sessizliğini korumuş ve gazetenin çalışanlarının kolektif çabasıyla büyümesinin ardından sahiplenmeye kalkmıştır. Sahiplenmeye çalışmasının sebebi ise gazetenin kontrolünü tamamen kaybedeceğini anlamasıdır.

Merdan Yanardağ döneminde 50 bin ortalama tiraj ile giden ve resmi reklamlar barajını geçen Yurt Gazetesi, resmi rakamlara göre 77 bin tiraja(Gezi Parkı zamanında en yüksek tiraj) ulaştı. Durdu Özbolat ise röportajında bu resmi rakamlardan hiç bahsetmiyor ve 4’te 1 gibi standart iade oranıyla hayatına devam eden Yurt Gazetesi’nin tirajını çarpıtarak “hurdacılara veriliyordu” diyerek rakamları yine çarpıtıyor. Bu olayların sonrasında Merdan Yanardağ istifa etmiş ve “Yurt Gazetesi”nin tirajları çok hızlı bir şekilde düşmüştü. Yanardağ’ın istifası sonrası sistematik bir şekilde düşen Yurt Gazetesi, 2-3 tiraj ortalamaya kadar gerilemişti. Güncel tiraj listelerinde ise 10.000 tiraj altında kaldığı için gözükmemektedir.

ÇALIŞANLAR AÇIKLAMIŞTI: DURDU ÖZBOLAT BORÇLUDUR

Yurt emekçileri Özbolat’ın hak ve emek gasplarına karşı bir açıklama yaparak tepkilerini dile getirmişti:

‘Biz YURT emekçileri gazeteciler ve diğer çalışanlar bazen 9 aya ulaşan sürelerde maaş almadan çalıştık. Hakkımızı aradığımızda, emek verdiğimiz kurumun patronundan ve yöneticilerinden hayal edemeyeceğiniz hakaretlere uğradık. YURT yönetimi çalışanlarına hem maaş vermedi, hem de patronun ağzından hakaret etti.

YURT gazetesi, gazetecilik mesleğinin paçavraya dönüştürüldüğü bir dönemde bu duruma itiraz olarak doğmuş, can çekişen gazetecilik mesleğine suni teneffüs vermek isteyen gazeteciler tarafından emek emek örülmüş ve iktidarın karşısında dik duran muhalif, bağımsız, halkçı bir yayın organı haline bizler tarafından getirilmiştir. Ancak bugün hâlâ hak edilmiş alacaklarımızı tahsil edememiş, hayatımızı sürdürebilmek için farklı mecralarda mesleklerini icra etmeye çalışan gazetecileriz.

Bugün hiçbirimiz YURT gazetesinde çalış(a)mıyoruz. Kimimiz çıkarıldık, kimimiz “maaşların ödenmemesi” haline dayanamayıp şirkete ihtar çekerek ayrılmak zorunda kaldık. Kimimiz ise YURT’tan ayrılmasına rağmen hâlâ görev aldığı dönemde açılan davalarda yargılanıyor. Üstelik YURT yönetimi, yayın faaliyetinden ötürü açılan davalarda çalışanlarını yalnız bırakıyor, hukuki destek bile vermiyor.

Aşağıda imzası bulunan her birimizin farklı oranlarda ve ölçülerde YURT gazetesinden ve patron Durdu Özbolat’tan alacağı vardır. Kimimiz icra takibi başlattı, kimimiz dava açtı, bazılarımız mahkeme masraflarını karşılayamayacağı için beklemede kalmayı tercih etti. Ancak değişmeyen gerçek, her birimizin “emek hırsızlığı” sonucu mağdur olduğu gerçeğidir.

Bizler alacaklıyız, Durdu Özbolat borçludur;

Bu o kadar öyledir ki, her birimiz tahsil edemediği maaş alacaklarını belgelerle, dekontlarla mahkeme önünde kanıtlamaya hazırız.

Alın terimiz ve emeğimizle kazandığımız haklarımızı istiyoruz. Alacağız!”

KEPENK İNDİREN KANAL

Özbolat’ın sahibi olduğu önceki adı Sokak Tv olan Yurt TV’de çalışanlarının maaşlarını ödemediği gibi buna ek olarak birikmiş Türksat Uydu parasını da ödemeyince yayını kesilmişti. Durdu Özbolat’ın iddia ettiğinin tam aksine, Sokak Tv Merdan Yanardağ hapisteyken kurulmuş bir kanaldır.

ÇALIŞANLARI HACZETTİREN ÖZBOLAT!

Hak ve emek gasplarının yanı sıra çalışanlarının haberlerinin arkasında bile durmayan Özbolat, OdaTv Editörü Caner Taşpınar’a haciz gelmesine sebep olmuştu.

Yurt gazetesi eski muhabiri ve şu an Odatv çalışanı olan Caner Taşpınar, 2012’de “Bir Garip TRT Vurgunu” başlıklı habere imza atmıştı.

Caner Taşpınar  “Haberimin ardından TRT’den tekzip gelmişti. Gazetenin o dönemki yayın yönetmeni Merdan Yanardağ ve yöneticiler, haberin arkasında durdu. Çünkü her satırı belgeli olan bir haberdi. Devamını da getirdik. Zaten TRT de açıklamasında ‘usulsüzlük’ yapıldığını ve bunun sorumlusu kişilerin cezalandırıldığını ifade etmişti. Yani, kurum da haberi kabul ediyor ancak suçlama yapılmasına karşı çıkıyordu. Sonra haber mahkemeye taşındı. Hemen gazete avukatıyla görüşüp tüm belgeleri verdim ve konuyu anlattım. Kaybedilmesi mümkün olmayan bir davaydı, tek yapılması gereken ise savunma. Ne yazık ki dava Ankara’da görüldüğünden gazete bir avukat yollamadı ve sonuçta kaybedilmiş oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Taşpınar, “Haciz kağıdı elime Kurban Bayramı’ndan önce ulaştı. Gazeteye de aynı belgenin iletildiğini avukatım bana bildirdi. Öncelikle ödemenin yapılacağı söylendi. Daha sonra yasal süre hatırlatması da yaptım. Fakat yasal sürede ödeme yapılmadı. Aslında gazete ve patronaj beni hacze mahkum etmiş oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Yurt gazetesinin eski sorumlu yazı işleri müdürü Hakan Gülseven de benzer bir durumla karşı karşıya kalmıştı. Gazete yönetiminin tazminatı ödememesi üzerine Gülseven tutuklanmıştı.

Yurt gazetesinin sahibi Durdu Özbolat gereken tazminatı ödemediği için, gazeteci Hakan Gülseven hapse girdi. Bildiğim; Gülseven’in benzer birçok yargılaması var ve Özbolat ödeme yapmıyor. CHP’li medya patronunun AKP yargısıyla işbirliği…

— Barış Pehlivan (@barispehlivan) June 19, 2018

TABLETLER VE AKILLI TELEFON HEDİYELERİ DE FAYDA ETMEMİŞTİ

Özbolat, Çankaya Belediyesi için adaylığını açıkladıktan sonra PM üyeleri ve CHP’li milletvekillerine ‘hediye’ adı altında tablet bilgisayarlar- dijital kameralar göndermiş fakat başkanlığı Alper Taşdelen’e kaptırmıştı. Bilindiği üzere “hediye” adı altında tam seçim öncesi yollanan bu hediyeler CHP’li milletvekilleri tarafından gerçi çevrilmiştir.,

https://www.medyafaresi.com/haber/yurt-tv-borclari-yuzunden-kapandi/765743

İŞTE ESKİ BİR ÇALIŞANININ GÖZÜNDEN  DURDU ÖZBOLAT

Hakları gaspedilen eski bir Yurt çalışanı ise, Özbolat’ın röportajı üzerine şu açıklamaları yaptı:

STÜDYONUN KİRASINI AYLARCA ÖDEMEDİ!

Parası olmadığı halde, Bekir isimli şahıstan piyasadan topladığı çeklerle stüdyo kurmaya kalkışıp toplam maliyeti o günün parasıyla 800 bin lira olan bu stüdyoyu 4.5 milyon lira gibi abartılı bir rakamla etrafındaki tüm insanlara anlatmıştır.

Bu belirtilirken de var olan bu stüdyonun aylarca kirasını ödemeyip sorunlar yaşamıştır.

KANAL OLAYI

Konya’da kendi tanıdığı akrabaları üzerinden bir televizyon kanalını ekipmansız olarak satın almıştır.

Sıfır bir kanal almak yerine, sıfır ekipmanlar almak yerine 600 bin lira ödeyip kendi akrabalarının kurduğu ve kapanan kanalın malzemelerini almıştır. Malzemeler eski olduğu için bir bu kadar masrafla yerini almak zorunda kalmıştır.

‘BU KANAL YANARDAĞ HAPİSTEYKEN KURULMUŞTUR’

Durdu Özbolat’ın aktardığının aksine zaman çizelgesinde bile yalanlar söylemektedir.

Sokak Tv ilk başta kurulduğunda yürütemeyip ismini YURT TV olarak değiştirmişlerdir ve bu kanal Durdu Özbolat’ın anlattığının aksine, ‘medya operasyonu’nun ilk başında değil Merdan Yanardağ hapisteyken kurulmuştur. Başına da Tuncay Mollaveisoğlu getirilmiştir.

GAZETE KURULUŞUNDA YER ALMADI, 6 AY İÇİNDE 1 KERE GELDİ

Yurt Gazetesi kurulduğundan itibaren ilk 6 ay içinde gazeteye sadece bir kez gelmiştir. Bunun dışında hiçbir şekilde maddi-manevi yardım yapmamasına rağmen personele ücret ödememesine rağmen şirketi sahiplenmiş ve abartılı şekilde bu işe para koyduğunu anlatmıştır. 6 ay sonra çalışanların “Biz imece usulü yürütelim, zaten Durdu Özbolat patron olarak bize yardım etmiyor” demesi üzerine Gazete’yi kaybetme korkusuna sahiplenmeye başlamış ve ona rağmen söz verdiği maaşları da tamamen ödememiştir.

FİNANSAL KARARLAR

İlk 6 aydan sonraki dönemde şirketi sahiplendikten sonra mali olarak her türlü ‘finansman’ içine kendi baktı. O dönemden sonra kendi seçtiği finans müdürleriyle çalıştı ve her türlü ödeme ve hesaplar arası para transferi dahil olmak üzere ‘kendi izniyle’ yapıldı. Bu dönemdeki tüm ödemeler kendi şahsi hesapları üzerinden yapıldığı için herhangi bir şeyden haberdar olmaması mümkün değildir. Kendi izniyle yapılan bu işlerin sonucunda 23 milyon lira bir sermaye koyduğunu ve zarara uğradığını söylemesi tamamen kendi bilinçli tasarrufudur.

Yurt Gazetesi ve YURT TV’nin İmtiyaz sahibi olduğu için gazete ve televizyon operasyonlarında bahsettiği rakamların tamamı kendi ‘özgür iradesi’ ve kararlarıyla yapılmıştır.

Durdu Özbolat’ın o dönemde şirketleri arası “usulsüzlük” şüphesi üzerine gelen yazı:

Merhaba Sayın B.

Bu gün basın ilan kurumundan gelen yazıyı okudum gelirlerin yarısını kağıt satan firma diğer yarısında Durdu Özbolat’ın diğer firması alıyor olarak gördüm burada bir usulsüzlük var. ”

“Ajans Panora” Durdu Bey’in diğer şirketi, ajans başkent hesaplarına haciz gelmesi üzerine reklam gelirlerini bu firmaya aktardılar. Benim gönderdiğim kasa hareketlerinin olduğu Excel dosyada görünmektedir. Yani Durdu Bey gazetenin parasını bir cebinden öbür cebine koyuyor ekte ticaret sicil gazetelerini gönderiyorum.

Benzer Haberler