Büyükelçi geri çağrıldı

3 Kasım 2018 Cumartesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uganda’da 29 Ekim resepsiyonundaki tepki çeken görüntüler nedeniyle Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp’in Ankara’ya geri çağrıldığını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan Uganda Büyükelçiliğimizin 29 Ekim resepsiyonundaki görüntüler, tarafımızca tespit edildiği anda derhal soruşturma başlatılmış, bu çerçevede büyükelçi geri çağırılmıştır”dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bugün Uganda Büyükelçisi Ayşe Sedef Yavuzalp’in sosyal medyada tepki çeken fotoğrafları hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi:

“Bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan Uganda Büyükelçiliğimizin 29 Ekim resepsiyonundaki görüntüler tarafımızca tespit edildiği anda derhal soruşturma başlatılmış, bu çerçevede Büyükelçi geri çağırılmıştır.” ifadelerini kullandı

Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi Yavuzalp’in, Uganda’da ev sahibi olduğu 29 Ekim resepsiyonunda giydiği kıyafet tepkiye neden olmuştu.

SEBEBİ ORTAYA ÇIKTI 

Euronews’a göre, Büyükelçi Yavuzalp Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018 yılını “Troya Yılı” ilan etmesinden dolayı bu kıyafetleri giydi. Büyükelçi Yunan mitolojisindeki Tanrıça Helen’i çağrıştıran bir kıyafet giyerken, kâtip ise tanrıların kralı olan Zeus’u çağrıştırdı.