‘Büyük Yangın’ uyarısı: 439 yıl önceki felaket tekrarlanabilir

2 Nisan 2021 Cuma

‘Büyük Yangın’ uyarısı: 439 yıl önceki felaket tekrarlanabilir

Bilim insanları gökyüzünde oluşturduğu görüntü nedeniyle ‘Büyük Yangın’ olarak anılan ve en son 1582 yılında yaşanan dev Güneş Fırtınası’nın yeniden yaşanabileceği uyarısında bulundu.

1582 yılında gökyüzünde ‘büyük bir ateşe benzeyen’ ve ‘Büyük Yangın’ anılan bir Güneş Fırtınası Dünya’yı vurdu. Tarih kitaplarında üç gün süren fırtına şu ifadelerle anlatılmıştı: “Gökyüzünün tamamı ateşli alevler içinde gibiydi; sanki gökyüzü yanıyordu.”

Bu kayıtları inceleyen ve Güneş’i mercek altına alan Cornell Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları araştırma sonuçlarını yayınladı. Bilim insanları bu felaketin üzerinden 439 yıl geçtikten sonra benzer bir olayın yeniden yaşanabileceği uyarısında bulundu. Bilim insanları söz konusu fırtınanın küresel elektrik kesintilerine ve milyarlarca dolar zarara neden olabileceğini belirtiyor.

1582 yaşanan fırtına tam 3 gün sürmüş ve önce Avrupa sonra Asya kıtasını etkisi altına almıştı. O dönem teknolojik cihazlarının bulunmaması nedeniyle fırtına ciddi bir hasara neden olmamıştı.

 

Benzer Haberler