Bursaspor’dan Amedspor cezası açıklaması: Sahaya taraftar girmedi, herhangi bir futbolcunun burnu kanamadı

15 Mart 2023 Çarşamba

“Beyaz Toros” ve “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın pankartının açıldığı Amedspor maçı ile ilgili açıklama yapan  Bursaspor Kulübü Başkanı Ömer Furkan Banaz, “Sahaya taraftar girmedi, herhangi bir futbolcunun burnu kanamadı” dedi. 

TFF 2. Lig’in 25. haftasında Amedspor, Bursapor’un konuğu oldu. Amedspor, maçtan bir gün önce kaldıkları otelin önünde provokasyon ile karşılaştı. Bir grup, otelin önünde meşaleler yakıp hava fişekler patlattı. Amedspor, maç öncesi idman için sahaya çıktıklarında bir grubun inip oyunculara saldırdığı anların görüntüsünü de paylaştı. Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Beyaz Toros ve faili meçhul cinayetlerin aranan ismi Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın pankartı da tribünlerde açıldı. Amedspor’un oyuncuları tribünlerden atılan maddeler nedeniyle de yaralandı.

Amedspor maçındaki provokasyona siyasilerden tepkiler! “Katillerin resmini açmak alçaklıktır”

Türkiye Futbol Federasyonu’nun maçtaki olaylar nedeniyle Bursaspor’a verdiği 9 maç seyircisiz oynama cezası takımdan yapılan itiraz sonucu 7 karşılaşmaya indirildi. 

Amedspor’un kalecisi: Bir polis çocuğu olarak beni en çok o olay yaraladı

Verilen ceza ve maçtaki olaylar hakkında Bursaspor Kulübü Başkanı Ömer Furkan Banaz, açıklama yaptı. Banaz, sahaya herhangi bir taraftarın inmediğini ve Amedsporlu futbolcuların yaralanmadığını iddia etti.

Tahkim Kurulu’nda yapılan savunmaya bizzat gittiğini belirten Banaz, “Söylenecek söz bulamıyoruz. Bursa’da ne yaşandı da 9 maç gibi orantısız bir ceza verildi? Sahaya taraftar girmedi, herhangi bir futbolcunun burnu kanamadı. Hiçbir futbolcu kırmızı kart görmedi. Takım otobüsüne hiçbir şey olmadı. Sıradan, saha içi olaylar ve tribünde istenmeyen bazı olaylar ama ceza 9 maç. Bu konuyu kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Bursaspor’a verilen cezayı anlamlandıramadıklarını dile getiren Banaz, “Bu sıkıntılı süreçte 6 iç saha maçımız var. Düşme potasının bir tık üzerindeyiz. 6 iç saha maçında taraftarından en büyük desteğinden yoksun bırakılan Bursaspor’a acaba ne yapılmak isteniyor? Öyle bir ceza ki 7-8 ay sonra bile taraftar nasibini alacak. Verilen cezanın bizim nazarımızda karşılığı yok. (Amed Sportif Faaliyetlere verilen ceza) Orada 2 maç ceza verdiysen buradaki rapor oradan bir tık fazla olarak yazılmışsa ikiyle çarparsın. 7 maç nedir?” diye konuştu.

Bursaspor-Amedspor maçında saha karıştı! Tribünlerden yabancı madde yağdı

BİLET SATIŞI YAPACAKLAR

Banaz, cezanın kendilerine tebliğ edildiği andan itibaren “Yadigar Hatıra Biletleri” adında bir kampanya başlatmayla ilgili görüşmeler yaptıklarını vurgulayarak, “Bu sürece en büyük cevabı kenetlenerek vereceğiz. Yadigar biletlerle alakalı asıl hikaye şimdi başlıyor, fitil ateşlendi. Hep beraber isyan edip kenetleniyoruz. Dirilişin sembolü olarak Yadigar Hatıra Biletlerini satışa çıkarıyoruz. 43 bin 350 bilet hedefine ulaşmak için tüm sporseverlerin desteğini bekliyoruz. Biletlerin tamamı tükenirse bu bilet kampanyasını yenileyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

“PANKARTLARI TASVİP ETMİYORUZ, TARAFTAR DERNEĞİMİZİN BAŞKANI DİYARBAKIRLI”

Karşılaşmada açılan pankartlarla ilgili açıklamada bulunan Banaz, şöyle devam etti:

“Pankart 1 dakika 36 saniye açık kalıyor. Başka noktaya evrildi bu pankart. Diyarbakır’da açılan pankartları tasvip etmiyorsak bunu da tasvip etmiyoruz. Irkçılık söylemlerini kabul etmiyoruz. Bursa, her bölgeden insanın yaşadığı bir küçük Türkiye. Taraftar derneğimizin başkanı Diyabakırlı, önceki dönem kulüp başkanı Muşlu bir insan. Bunlara kayıtsız kalmamız mümkün değil. Bu inanç mozaiğinin içinde ayrışmalara yada farklılaşmalara müsaade etmemiz mümkün değil. Sükunet içinde Bursa’da yaşam sürüyoruz. Bu konuda anlamadan dinlemeden bahsedilen 1 dakika 36 saniyelik görüntüyle Bursaspor camiası üzerinden manipülatif durum tespitleri, yakıştırmalar yapıldı. Ne Bursa şehri nede Bursaspor taraftarı bunu hak etmedi. Biz de orada yaşadığımız hiçbir şeyi tasvip etmiyoruz. Bir tarafta İstiklal Marşı’nı ıslıklayanlar bir tarafta İstiklal Marşı’nı desibel rekoru kırarak okuyanlar. Spor sahaları buraların muhatabı değil.”

Diyarbakır’da ve Türkiye’de daha önce oynanan olaylı maçların görüntüleriyle sunum yapan Banaz, şu anda önlerindeki iki maça motive olduklarına değinerek, “Takım şu an Sivas’ta. Hafta sonunda da iç saha maçımız var. Bu gündeme kendimizi kaptırmak istemiyoruz. İki maçtaki süreci istediğimiz şekilde tamamlarsak durum değerlendirmesi yapabiliriz.” dedi.
Banaz, Yadigar Hatıra Biletlerinin “passo.com.tr” adresinden 30 lira bedelle satışa çıkardıklarını sözlerine ekledi.

 

Amedspor Başkanı sessizliğini bozdu