Bunun adı cinayete teşebbüs! MHP’li Haberal’in şoförü, belediye çalışanını kasten ezdi

3 Ekim 2020 Cumartesi

Hacı Bayram Veli Camii’nin bahçesine aracıyla giriş yapılmasına izin verilmeyen MHP Milletvekili Erkan Haberal’ın şoförü, araçla Ankara Büyükşehir Belediyesi personeline kasten çarptı.

AKP kurucularından ve eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen’in cenaze namazı Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde kılındı.

Cenaze öncesinde Hacı Bayram-ı Veli Camii’ne gelen MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal’ı taşıyan makam arabası, araç girişinin yasak olduğu kısma girmeye çalıştı.

Haberal’ın şoförü, trafik polisinin talimatı doğrultusunda alanı araç girişine kapatan Ankara Büyükşehir Belediyesi ANFA Personeline, kasten çarptı.

ŞOFÖRÜNÜ SAVUNDU

Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Haberal, ANFA personeline kasıtlı olarak çarpan şoförünü savundu. Haberal, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı Merhum Zeki Ergezen’in cenazesine katılmak maksadıyla Hacı Bayram Veli Camii’ne gittiğim esnada müessif ve münasebetsiz bir olay yaşanmıştır. Resmî otomobilimi kullanan şoför arkadaşımla Camii’ye giriş esnasında Büyükşehir Belediyesi ANFA görevlisinin son derece kaba ve kırıcı muamelesine maruz kaldım. Önce otomobilimin camına ANFA görevlisinin eliyle vurarak hakeratamiz bir davranışıyla karşılaştım. Bir provokasyon ihtimaline karşılık soğukkanlılık ve sağduyuyla hareket ettim ve otomobilden inip yürüyerek Cenaze Namazı’nın kılınacağı alana intikal ulaştım. Arkasında ANFA görevlisinin önyargılı ve tahammülsüz muamelelerinin şöförümü hedef alarak devam ettiğini, hatta fiili müdahelede bulunduğunu Namaz sonrası öğrendim. Doğal olarak da şoförüm tepkisini gösterip otomobili sürünce orada görevli bulunan bir şahsa çarpmış, bunun üzerine da şahsıma iftira kampanyası hazırlanarak sosyal medyadan servis edilmiştir. Olay tamamen bundan ibarettir. ANFA görevlisinin yetkisi olmadan otomobille girişime menfi şekilde müdahil olması, sonrasında bilgim ve dahilim olmadan otomobilimin kurulan bariyerlerin açık kısmından girme teşebbüsü istenmeyen görüntülere yol açmıştır. Özellikle gelişmelerden son derece üzgün olduğumu paylaşmak isterim. Maksatlı, kötü niyetli ve provakatif ANFA görevlisi olayın yegane sorumlusudur. Konuyla ilgili gerekli inceleme ve takibat devam etmektedir. Ayrıca bir anlık dikkatsizlikle otomobilin temas ettiği ilgili güvenlik görevlisinin müsebbibi tamamıyla ANFA görevlisidir. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi de hasseten iletiyorum. Kamuoyunun takdirlerine konuyu arz ediyorum.”

Haberal, açıklamasının ardından Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin paylaşım yapmaya devam etti. Haberal, paylaşımlarında “Sakince olup biteni anlatıp tasvip etmediğimi beyan ettim; ağza alınmaz hakaretlere maruz kaldım.TBMM’nin resmi aracı sivil insanlarca yumruklandı,devletin memuru tehdit edildi.Hoş olmayan ve yakışmayan bir olay vuku buldu (ben araçta yok iken). Vandallık meşruiyet kazandı devletin emniyet güçlerinin yerine kendini konumlandıran sivil insanlar Anfa tarafından sokağa sûrūldü. Ankaralıyım,iki dönemdir Ankara milletvekiliyim.Sivil hayatta da milletvekili ikende Hacı Bayram Camisine gittiğimde kendisini polis memuru yerine koyan hiçbir görevliyle karşılaşmadım.Belediye yönetimi değişince Anfa güvenlik kimlerle doldurulmuş öğrendik. Dahası şahsım olayın içinde yokken kameraya çekip ismimle servis edenlerin,o görüntülerin başlangıcını yayınlamakta boyunlarının borcudur. Anfa gibi belediyece kurulmuş güvenlik şirketlerinin diğer güvenlik şirketlerinden hiçbir farkı olmayıp; yol kapatıp kendilerince paralel bir yapılanmanın uygulamacıları olamazlar. Suçlu olmasalar araya hatırlı insanlar koyup özür dilemek istemezler.” dedi.

PARTİSİNDEN HABERAL’A DESTEK

MHP Genel Başkan TBMM Özel Kalem Müdürü Fikret Hayali de konuya ilişkin Twitter üzerinden paylaşım yaparak Haberal’a destek çıktı. Hayali, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Başkanlık divanı üyesi olarak TBMM yi temsil eden Ankara Milletvekilimiz TBMM İdari Amiri Erkan Haberal’ın içinde bulunduğu resmî makam aracına kendilerini emniyet güçlerimizin üstünde gören ANFA Güvenlik görevlileri tarafından hadsizce müdahale edilmiştir. ANFA Güvenlik Ankara Büyükşehir Belediyesine Bağlı bir güvenlik şirketi olmasına rağmen,koruma hizmetlerini park ve bahçelerin dışına taşıyarak görev alanlarının haricine çıkmakta yol kapatma ve keyfi davranışlarla müessif olaylara sebebiyet vermektedirler. ANFA makamları tarafından devletin resmî aracına bile müdahale emrinin verilmesi olayın boyutunu,siyasal tavrını, vehametini ortaya koymaktadır.Yapılan bu çirkin davranış karşısında gerekli hukuki haklarımızı arayacağız. Konunun takipçisiyiz”

Benzer Haberler