Bulgaristan 1,6 milyar dolarlık F-16 alıyor

5 Nisan 2022 Salı

Bulgaristan 1,6 milyar dolarlık F-16 alıyor

ABD, Bulgaristan’ın 8 adet F-16 Blok 70 serisi savaş uçağı ve ekipmanlarını satın almasını onayladı. Sofya yönetiminin alacağı savaş uçakları ve ekipmanları değeri ise  1,6 milyar dolar.

ABD Savunma Güvenlik İş birliği Ajansı yazılı bir açıklama yaparak Bulgaristan’a yaklaşık değeri 1,6 milyar dolar olan 8 adet F-16 C/D Blok 70 uçağı ve ilgili ekipmanlarının satışına onay verildiği bildirdi.

Satış onayına ilişkin Kongreye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde 4 adet F-16C Blok 70 ve 4 adet F-16D Blok 70 savaş uçağı ile söz konusu uçaklarda kullanılmak üzere yedek motor ve diğer destek ekipmanlarının yer aldığı belirtildi.

“GÜÇ DENGESİNİ DEĞİŞTİRMEYECEK”

Açıklamada, satışın Bulgaristan’ın güvenliğine önemli katkı sağlayacağı, ancak bölgedeki güç dengesini değiştirmeyeceği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığının silah satış onayları sadece ABD yönetimi açısından satışın bir mahzuru olmadığı anlamına geliyor.

ABD Kongresinin 30 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, yönetim satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD, o ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklife olumlu yanıt aldığı takdirde de tedarik işlemi gerçekleşiyor.

TÜRKİYE’NİN F-16 ALIM SÜRECİ

Milli Savunma Bakanı Akar, 11 Aralık 2021’de F-16 tedariki ve mevcut F-16 uçaklarının modernize edilmesine yönelik resmi talebin ABD’ye iletildiğini belirterek “ABD yönetiminin olumlu yaklaşacağını düşünüyoruz. Süreci ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da, 25 Mart’ta konuyla ilgili olarak şunları söylemişti: “F-16’larla ilgili olarak görüşmelerimizi Milli Savunma Bakanımız muhataplarıyla yürütüyor ve bu konuda şu an itibarıyla olumlu bir süreç devam ediyor. Uçakların modernizasyonuyla ilgili olumlu yaklaşımlar var. Diğer taraftan yeni alımlarla ilgili olarak da olumlu yaklaşımlar var. Biden’ın bana “Ben kongreye bu konuyla ilgili olumlu yaklaşımımı sunacağım ve konunun da takipçisi olacağım.” istikametinde ifadeleri oldu. Temenni ederim ki bu istikamette eğer netice devam ederse, noktalanırsa o zaman biz yeni alacağımız F-16’lar ve eldekilerin modernizasyonunu süratle bitirme fırsatını bulacağız.”

 

ABD Kongresi’nden Türkiye’ye F-16 engeli

Benzer Haberler