Bülent Arınç’tan bakanlığa Yılmaz Güney tepkisi

11 Eylül 2021 Cumartesi

Bülent Arınç’tan bakanlığa Yılmaz Güney tepkisi

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Yılmaz Güney anmasından rahatsız oldu. Bakanlığa daha önce AKP’li vekil Özkaya tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifa eden eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk sinemasının ‘Çirkin Kral’ lakaplı sanatçısı, oyuncu, yönetmen, senarist ve yazar Yılmaz Güney’i ölüm yıl dönümünde anan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sosyal medyadan tepki gösterdi.

Arınç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın paylaşımını alıntılayarak, “Fikirler, şahıslar eleştirilebilir; ifade hürriyeti kutsaldır. Ahmet Kaya, Nazım Hikmet vs. isimleri eleştirebilir ya da fikirlerini benimseyebilirsiniz. Herkesin de buna saygı duyması gerekir. Ancak fikirlere ve sanata duyulan saygı, bir katile paravan olamaz” ifadelerini kullandı.

Arınç paylaşımının devamında da, “Devletin hakimine silah doğrultmuş, öldürmüş ve bundan dolayı hüküm giymiş bir ismin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘saygıyla anılmasını’ kınıyorum” diye yazdı.

Öte yandan bakanlığa daha önce AKP Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya tepki göstermiş, “Yanlış” yorumunda bulunmuştu.

Hilal Kaplan ve AKP’li vekilden bakanlığa Yılmaz Güney tepkisi

Benzer Haberler