Bülent Arınç’tan ayetli ‘Gezi’ tepkisi

27 Nisan 2022 Çarşamba

Bülent Arınç’tan ayetli ‘Gezi’ tepkisi

Gezi kararlarına tepkiler sürerken, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç sosyal medya hesabından Kur’an’ı Kerim’den ayetler paylaştı, ‘adalet’ mesajı verdi.

Karar duruşması dün (25 Nisan) yapılan Gezi Davası’nda mahkeme, 4,5 yıldır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ise 18’er yıl hapis cezası verdi.

Karara tepkiler sürerken, son dönemde iktidara yönelik eleştirileriyle gündeme gelen eski TBMM Başkanı Bülent Arınç sosyal medya hesabından Kur’an’ı Kerim’den ayetler paylaştı, ‘adalet’ mesajı verdi.

Arınç paylaşımında “Toplumun her bir ferdinin en temel ihtiyaçlarından olan adalet, öncelikle adil yargılanma hakkı üzerine inşa edilmelidir. Bu hakkın güvenilirliği, eğer toplum nezdinde erozyona uğrar ise vicdanlarda onulmaz yaralar açılmasına sebep olur” dedi.

Doğu Perinçek: Biz de Gezi’deydik güçleri yetiyorsa yakama yapışsınlar

Arınç’ın mesajı şöyle:

‘ADALETLİ VE ADİL OLMAK NASLARDAN BİRİ’

“Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutun, adalete şahitlik eden kimseler olun. Herhangi bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya itmesin. Adaletli olun; bu, takvaya daha uygundur. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Maide/8)

Bir başka Ayet-i Kerime’de ise şöyle şöyle zikrediliyor: “Muhakkak ki Allah adaleti, ihsanı, akrabaya karşı cömert olmayı emreder, hayasızlığı, kötülüğü, zorbalığı yasaklar.” (Nahl/90)

“Adl” sıfatı Rabbimizin isimlerinden birisidir. Bir mümin olarak her işimizde adaletli olmalıyız. Adalet konusu, Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde defalarca müminlere bir talimat olarak verilmiştir. Yani bir bakıma adaletli ve adil olmak naslardan biridir.

İYİ Parti Gezi’de ‘hâkim şerhi’ne dikkat çekti: Endişelerimiz derinleşti

‘VİCDANLARDA ONULMAZ YARALAR AÇAR’

Toplumun her bir ferdinin en temel ihtiyaçlarından olan adalet, öncelikle adil yargılanma hakkı üzerine inşa edilmelidir. Bu hakkın güvenilirliği, eğer toplum nezdinde erozyona uğrar ise vicdanlarda onulmaz yaralar açılmasına sebep olur.

Normatif hukuk kuralları da, inancımız da bu konunun önemini net şekilde ortaya koyar. Ekmek, su ve hava gibi ihtiyacımız olan adalete bir an önce kavuşmamız ümidiyle Kadir Gecenizi en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Rabbim cümlemizi takva sahibi kullarından eylesin.”

Gezi açıklaması yapan Bozdağ’a Ahmet Şık’tan FETÖ hatırlatması

Gezi’ye ceza yağdı! Kavala’ya müebbet 7 kişiye 18 yıl hapis ve tutuklama

Benzer Haberler