Pervin Buldan’dan İmamoğlu’nun tweeti hakkında açıklama

9 Mart 2021 Salı

Pervin Buldan’dan İmamoğlu’nun tweeti hakkında açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İmamoğlu’nun Kadınlar Günü’nde kendisi ve Akşener’in ismini etiketleyerek yaptığı paylaşıma gelen tepkilerle ilgili konuştu. Buldan, “İki kadının isminin bir araya getirilmesinden atılan tweet’ten bile korkuyorlar” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasına 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Buldan, “Meydanları bu 8 Mart’ta da kadının rengine boyadık” ifadelerini kullandı.

Akşener: İmamoğlu’nun tweet’ini arkadaşlarımız beğenmedi, haklıdırlar

Erdoğan’dan İnsan Hakları Eylem Planı: Gece yarısı gözaltlarına son veriyoruz

Buldan’ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şöyle:

“KADINLARI YOKSULLUĞA SÜRÜKLEDİLER”

“Kadınlar her zaman olduğundan çok daha fazla istihdam dışına ve güvencesiz alana itildi. Erkek iktidarlarını sürdürmek için kadınları daha fazla yoksulluğa sürüklediler. Oysa dünya kadın emeği üzerine kuruludur. Bizler dünyaya ayakta tutan devasa emeğin görünür olması için yürüttüğümüz mücadelemizde kadınların döktüğü her damla alınterini savunmaya devam edeceğiz. HDP, sadece ve sadece halkın yanında saf tutan, kadınların yanında olandır. Kadının, emekçinin iktidarını kurmak için varız. Eşit, adil bir bölüşümü, işi, aşı bir avuç yandaş zengine değil halk ve kadınlar için sağlayacağımızı söylüyoruz.”

“İKTİDARIN KINAMA TWEET’LERİ ŞİDDETİ VE SORUMLULUĞUNU KAPATMAYA YETMEZ”

“Vergide, bütçede adaleti biz sağlayacağız. Yaşamın her alanında yoksulluğa mahkûm edilen kadınlar için “adalet” demeye devam edeceğiz. Pandemiyle beraber kadına yönelik erkek şiddeti artmıştır, her gün en az bir kadın erkekler tarafından katledilmektedir.

92 yaşındaki Hanım Pınarlı tecavüze uğradı ve katledildi. Bu Türkiye açısından korkunç tablodur. Sorumlusu iktidardır. Defalarca kolluk kuvvetlerine başvurduğu halde, bir kadın, bir anne çocuğunun gözleri önünde sokak ortasında şiddete maruz bırakılmıştır.

İktidarın sahiplerinin attığı kınama tweetleri yaşanan şiddeti ve sorumluluklarının üzerini kapatmaya yetmez. İktidarın görevi kınama mesajı yayımlamak değil, cinayetleri önlemek ve faillerin en ağır şekilde cezalandırmasını sağlamaktır. 8 Mart’ta kadınların gerçekleştirdiği etkinliklere AKP polisinin müdahalesi, kadınların saçlarından tutulup çekilmesi, LGBTİ’+lara yapılan saldırılar, cezaevlerindeki çıplak aramalar kadın düşmanı politikalar odağının erkek devlet, erkek yargı sistemi olduğunu bir kez daha gösterdi.”

“CİNAYETLERİ KINAYAN İKTİDAR İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ KALDIRMAYA YELTENİYOR”

“92 yaşındaki ninenin vahşice katledilmesinin nedeni işte bu odaktır. Dilek Hatipoğlu’na yapılan çıplak arama işkencesinin nedeni bu odaktır. ‘Kadın cinayetlerini kınıyoruz’ diyen iktidar temsilcileri İstanbul Sözleşmesi’ni ise kaldırmaya yeltenmektedir. Kadınları sokakta katleden erkek şiddet zihniyetinin kodları aynıdır. Bu iktidar bir kadın düşmanıdır.”

Akşener: İmamoğlu’nun tweet’ini arkadaşlarımız beğenmedi, haklıdırlar

“ELEKTRONİK KELEPÇE MUHALİFLERE PRANGAYA DÖNDÜ”

“Erkek şiddetini önlemek için güya ev hapsi ve elektronik kelepçe uygulamasını başlattılar. Elektronik kelepçeyi şiddet uygulayan erkeklere değil Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, kadınlara, muhaliflere vurulan prangaya döndürdüler. Kadına şiddet uygulayan erkekler dışarıda.

Kürt kadınlara yönelik kolluk güçlerinin karıştırdığı suçların davalarına ‘gizlilik’ kararı uygulanması tesadüf değil. Kadına yönelik şiddet nasıl politik ise Kürt kadınlara resmi ellerden yönelen şiddet de özel bir politika olarak yürürlüktedir. Kürt kadınları da politiktir, bilinçlidir ve örgütlüdür. İşlediğiniz bütün suçların hesabını hukuk ve siyaset zemininde tek tek soracağımızdan kuşkunuz olmasın.”

“DİLLERİNDE İNSAN HAKLARI, ELLERİNDE KELEPÇE…”

“AKP hükümetinin son günlerde çıkarmış olduğu yeni bir şeyle karşı karşıyayız. İnsan Hakları Eylem Planı’ndan bahsediyorlar. AKP hükümeti siz önce mevcut anayasayı ve yasaları uygulayın. İstanbul Sözleşmesi, AİHM kararları uygulanmalıdır. Ondan sonra çıkıp bir eylem planından ve hukuk reformundan söz edebilirsiniz. Çıplak arama ayyuka çıkmış durumdadır.

Erdoğan’nın bizzat kendisi Berfo Ana ile görüşmüştü. Aynı mücadeleyi yürüten anneleri tutuklamayı çalışıyorlar. İnsan Hakları Eylem Planı açıklandıktan sonra gaz kapsülü ihalesi açıyorlar. Biz bu iktidarın ne dediğini değil ne yaptıklarına bakarım. Dillerinde “insan hakları”, ellerinde kelepçe. Erkek iktidarına ve zulmüne kadınlar olarak son vereceğiz. Adaleti aranır olmaktan çıkarıp yaşanır hale getireceğiz. Nerede bir kadın kazanımı varsa iktidar bunu tehdit görüp kaldırmaya çalışıyorlar.”

“İMAMOĞLU’NUN TWEET’İ: KORKUYORLAR

“Kadınların birlikte fotoğraf çektirmesinden korkuyorlar. İki kadının isminin bir araya getirilmesinden atılan tweet’ten bile korkuyorlar. Kadınların ittifakından rahatsız oluyorlar. Eş başkanlık sistemini tasfiye etmek için her türlü hukuksuzluğu yaptılar.”

İmamoğlu tartışmalara son noktayı koydu

 

Benzer Haberler