Buket Aydın’ın sınırdaki ‘makyajlı, rolexli’ pozundan sonra Cumhurbaşkanlığı medyayı uyardı

14 Ekim 2019 Pazartesi

Buket Aydın’ın sınırdaki ‘makyajlı, rolexli’ pozundan sonra Cumhurbaşkanlığı medyayı uyardı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik “Barış Pınarı Harekâtı” isimli askeri operasyonunu takip eden gazetecilere güvenliklerini sağlamaları için uyarıda bulundu.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda, ‘Barış Pınarı Harekâtı’ kapsamında bölgede görev alan gazetecilere uyarı geldi.

“Kamuflaj değil çelik yelek giyin”

Başkanlığı Twitter hesabından paylaşılan uyarılar şu şekilde:

“Herkesin can güvenliği öncelik olmalı, haber yapmak her zaman ikinci planda olmalı, çelik yelek ve kask olmadan sahada görev yapılmamalı. Can güvenlikleri için açık hedef olacakları noktalardan uzak durulmalı.

“Resmi yetkililerin yönlendirmeleri harfiyen uygulanmalı. Terör örgütünün bebek, çocuk, kadın demeden herkese saldırması göz önünde bulundurulduğunda basın mensuplarının da birer hedef olduğu akıllardan çıkmamalı, yayınlar kısa periyotlar halinde yapılmalı. Hedef olma riski taşıyan uzun süren yayınlar tercih edilmemeli. Hava karardıktan sonra yapılan yayınlarda spot kullanılmamalı, mümkünse sadece telefon bağlantısıyla (görüntüsüz) yayın yapılmalı.

“Askeri kamuflaj ya da üniforma benzeri giysiler giyilmemeli. Yüksek yerlerden (balkon, çatı, tepe vs gibi.) mümkünse yayın yapılmamalı. Konumların tam olarak belli olacağı bilgileri detaylı şekilde paylaşmaktan, dile getirmekten kaçınılmalı.”

Gazeteci Buket Aydın’ın Şanlıurfa’nın Akçakale sınırında makyajlı, rolexli  kamuflajı ve bu fotoğrafı eleştirilere neden olmuştu.

 

Benzer Haberler