‘Bugün yaşananlar ülkemizin depreme hazır olmadığını bir kez daha göstermiştir’

31 Ekim 2020 Cumartesi

İnşaat Mühendisleri Odası, İzmir’de meydana gelen depremin ardından “Bugün yaşananlar ülkemizin depreme hazır olmadığını bir kez daha göstermiştir.” dedi.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, İzmir’de meydana gelen ve büyük hasara neden olan 6.9’luk depreme ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, İzmir depreminin ardından yaşananların ülkenin depreme hazır olmadığını gösterdiği belirtildi.

“KURTARMA ÇALIŞMALARININ SİYASİ ŞOVA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ KAYGI VERİCİ”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, arama kurtarma görevlisinin elinden telefonu alarak enkaz altında kalan depremzedeyle görüşmesinin eleştirildiği açıklamada “Uzman kişiler tarafından belirli bir sistem ve düzen içerisinde yapılması gereken kurtarma çalışmalarının politikacılar tarafından siyasi şova dönüştürülmesi son derece kaygı vericidir” denildi.

Öte yandan depreme yönelik herhangi bir hazırlığın olmadığının belirtildiği açıklamada, “Bugün İzmir’de bulunan her boş alan insanların sığındıkları toplanma alanı haline dönüşmüştür. Bu durum toplanma alanlarına yönelik tespit ve organizasyonlardaki hazırlıksızlığı göstermektedir” ifadeleri kullanıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklama şöyle:

“İzmir Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde yaşanan deprem sonucu hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı ve sabır, tüm İzmir ve çevre illerde depremi yaşayanlara geçmiş olsun dileklerimizi yeniden ifade ediyor ve ilk gözlemlerimizi kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Bugün yaşananlar ülkemizin depreme hazır olmadığını bir kez daha göstermiştir. Mevcut tablo imar politikalarının yanlışlığını ve yapıların mühendislik hizmetlerinden yararlanamadığını göstermektedir. Buna ilaveten afet yönetiminde kayda değer bir ilerleme yaşanmadığı da ne yazık ki ortaya çıkmıştır.

Şöyle ki;

Uzman kişiler tarafından belirli bir sistem ve düzen içerisinde yapılması gereken kurtarma çalışmalarının politikacılar tarafından siyasi şova dönüştürülmesi son derece kaygı vericidir.

AFAD’a göre Toplanma Alanı; “Afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır.” Oysaki bugün İzmir’de bulunan her boş alan insanların sığındıkları toplanma alanı haline dönüşmüştür. Bu durum toplanma alanlarına yönelik tespit ve organizasyonlardaki hazırlıksızlığı göstermektedir.

Ulaşımda yaşanan sorunlar, trafik akışının sağlanamaması, müdahale ve kurtarma çalışmalarını ciddi ölçüde aksatmıştır. Ulaşımın koordine edilememesi ve tahliye koridorlarının yaratılamaması tüm bir kentin kilitlenmesine sebebiyet vermiştir.

Risk taşıyor olması sebebiyle bazı hastaneler boşaltılmışken, cami, okul, spor salonu vb. binaların teknik incelemeye tabi tutulmaksızın barınma amaçlı kullanıma açılması anlaşılamamaktadır.

Televizyon kanallarında bazı yer bilimcilerin kendi uzmanlık alanları dışına çıkarak özellikle yapı ve yıkım nedenleri üzerine yorum yapmaları toplumun yanlış bilgilenmesine neden olmaktadır.”

Benzer Haberler