Buğra Gökce İzmir’de aday adaylığını açıkladı!

5 Aralık 2023 Salı

İBB Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden geçtiğimiz günlerde istifa eden Buğra Gökce, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’den aday adaylığını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, önümüzdeki yerel seçimde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na CHP’den aday adaylığını açıkladı. 1 Aralık’ta İBB’deki görevinden istifa eden Gökce, buradan önce uzun süre İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapmıştı.

Gökçe, basın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

*İzmir benim 2008’de ilk defa atandığım, eşsiz hizmet şehrimdir. Şimdi yepyeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Genel Başkanımız Özgür Özel’in öncülüğünde partimizin iktidar çabasına katkı sunmak. Bu güzel şehre İzmir’den hizmet etmek… İzmir’i lider kent yapmak…

*Bugün burada Türkiye’de ilk defa doktoralı, akademik kariyer sahibi bir şehir plancısı büyükşehir belediye başkanlığını adaylığını açıklıyor. Bunun büyük bir önemi var. Ben Kınık’ın Soma’ya komşu Arpaseki köyünden, Kiraz’ın Nazilli’ye Alaşehir’e komşu Ören köyüne kadar İzmir’in her köyüne adım atmış, hizmet etmek için çaba sarf etmiş bir süreçten geliyorum. Bu benim bu kente sevdalı olduğumun, burayı aile gördüğümün 15 yıllık mazisi. 

*Buradan ilan ediyorum hizmette çok büyük bir yarışa gireceğiz. Bu şehrin karşı karşıya olduğu deprem, ulaşım, altyapı gibi sorunları çözmek için büyük emek vereceğiz. 

BUĞRA GÖKCE KİMDİR?

1974 Ankara doğumlu Buğra Gökce, Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra 2000 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2002 yılından itibaren TMMOB Şehir Plancıları Odası’nda çeşitli kademelerde yöneticilik görevleri üstlenen Gökce, 2006-2007 yıllarında Oda’nın Genel Başkanı oldu.

2005 yılından itibaren ODTÜ ve Gazi üniversitelerinde 2014 yılına kadar yarı zamanlı öğretim görevliliği yapan Gökce, 2008 yılında İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Üyeliği’ne atandı.

Gökce, 2007’de Japon hükümetinin verdiği bursla Japon kentlerinde planlama ve kentsel ulaşım yatırımları konusunda lisansüstü eğitim aldı. 2008 yılında ODTÜ Şehir Planlama Anabilim Dalı’ndan doktorasını tamamlayan Gökce’nin doktora tezi uluslararası bir yayınevi tarafından basıldı.

Buğra Gökce’nin 1996 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi’nde başlayan kamu görevi 2009 yılına kadar sürdü. 2009- 2010 yıllarında ise İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

2009 yerel seçimleri sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Çankaya Belediyesi’ne geçişine muvafakat verilmediği için memuriyetten istifa ederek Çankaya Belediyesi’nde görev yapmaya başlayan Gökce, 2010-14 yıllarında Çankaya Belediyesi’nde yatırımlardan sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürüttü.

Gökce, 2014 yerel seçimleri sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Fen İşleri Daire Başkanı olarak göreve başladı ve aynı yılın ekim ayında Genel Sekreter Yardımcılığı’na atandı.

2016 yılı Eylül’ünde vekaleten atandığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine 2017 Mart başında asaleten getirilen ve Mayıs 2022 tarihine kadar bu görevi sürdürdü, İzmir’de altyapı, üstyapı proje ve uygulamalarının yürütülmesi sonrası, büyükşehir bütününün sevk ve idaresi sorumluluğunu da üstenmiş oldu.

Gökce, 1 Haziran 2022’de ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi. Şubat 2023-Temmuz 2023 arasında ise İETT Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

Buğra Gökce İBB’den istifa etti! ‘İzmir için yola çıktım’