Bu sahadaki çatışmalar bir süre daha devam edecek – GÜNDEM ÖZEL

Yayın tarihi: 18 Ekim 2020 Pazar 12:50 pm - Güncelleme: 18 Ekim 2020 Pazar 12:50 pm

Sedef Kabaş’ın sunduğu Gündem Özel’in bugünkü konukları, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum, TELE1 Programcısı Can Ataklı, TELE1 Programcısı Musa Özuğurlu, Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu, Gazeteci Süleyman Tosunoğlu ve Moskova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İkbal Dürre oldu. Özuğurlu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dışarıya yansımıyor ya da resmi açıklamalara yansımıyor ama ben işte yaklaşık 1 haftadan fazla oldu oradaydım. O dönemde bile binden fazla Azeri askeri kaybından bahsediliyordu. Fakat bunlar yansıtılmıyor. Halk kendi arasında konuşuyordu” ifadelerini kullanan Özuğurlu, “Aliyev sürekli ilerlemekten bahsediyor. Bu ilerlemelerin aslında nitelikli ilerlemeler olmadığını söylememiz lazım. Yani o haritayı göz önüne aldığınız zaman, o haritanın İran sınırı tarafında Cebrail rayonu var, Fizuli yani Fuzuli rayonu var. Bunlar arka arkaya sıralanıyor. Bunlar Azerbaycan tarafındaki rayonlar. Rayon dediğimde işte bizdeki ilçe gibi ve tabir edebileceğimiz birşey ve buralarda mesela özellikle Cebrail rayonunda 18, 20, 25 kadar küçük köy ve kasabanın alındığını görüyoruz ama bunun dışında nitelikli bi ilerlemesi yok Azerbaycan’ın. Burdaki ikilem çok ağır bir biçimde basarsa eğer bu savaş Ermenistan’ın işte Gence’ye yaptığı saldırıda olduğu gibi Dağlık Karabağ’ın sınırlarının dışına çıkıp doğrudan Azeri-Ermeni savaşına dönüşebilir ve zorunlu olarak da bu 2 tarafın yanında yer alan aktörler bu savaşa müdahil olabilir. Olurlarsa bu savaş büyüyebilir” dedi.

Musa Özuğurlu: Aliyev sürekli ilerlemekten bahsediyor, bu ilerlemeler nitelikli ilerlemeler değil

Loğoğlu, “Bu sahadaki çatışmalar bir süre daha devam edecek. Çünkü Minsk Grubu’ndan bir hareket beklemek pek mümkün görünmüyor. Yılllardır kendisinden bekleneni verememiş bir grup. BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu: Azerbaycan – Ermenistan arasındaki çatışmalar bir süre daha devam edecek