Bu mesleklerde çalışan erkekler tehlikeye dikkat! Meme kanseri olabilirsiniz!

5 Kasım 2019 Salı

Bu mesleklerde çalışan erkekler tehlikeye dikkat! Meme kanseri olabilirsiniz!

Uzmanlar, bazı meslek gruplarında çalışan erkekleri hastalık karşısında dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birisinin değişime uğraması ve kontrolsüz çoğalması nedeniyle oluşan bir tümördür.

Her 8 kadından birinde görülen meme kanseri, kadınlarda görülen kanserlerin yüzde 33’ünü oluşturur. Bu hastalık çoğunlukla kadınlarda rastlansa da nadir olarak erkeklerde de görülür.

Araştırmalara göre, her sene dünyada bin 400 meme kanseri erkek hasta hastanelere başvuruyor. Bu kansere ise kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de daha fazla sol memede rastlanıyor.

Erkeklerde meme kanserine neden olan faktörleri sıralayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Sakıp Pekin, BRCA1 geninin mutasyon ile meme kanseri riskini artırdığını belirtti. Prof. Dr. Sakıp Pekin ayrıca şişmanlığın, sigara, alkol tüketiminin, dışarıdan östrojen alımının ve hepatik disfonksiyon ile parazitik enfeksiyonların erkeklerde meme kanserine yol açabileceğini ifade etti.

‘YANICI MADDELERİN BUHARINA MARUZ KALAN ERKEKLER RİSK ALTINDA’

Prof. Dr. Pekin, yüksek ısılı fırınlarda ve çelik fabrikalarında çalışan erkekler ile diğer yanıcı maddelerin buharına maruz kalan erkeklerin risk altında olduğunu kaydetti. Pekin, “Erkeklerdeki meme kanserinin tedavi sonrası dahi prognozu (hastalığın seyri) genel olarak kötüdür” açıklamasında bulundu.

2019’DA 500 ERKEĞE MEME KANSERİ TANISI KONULDU

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, 2019’da, Türkiye’de 500 erkeğe meme kanseri tanısı konuldu. Erkeklerde yüzde 1 oranında meme kanseri görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Özgül Karayurt, “Erkeklerin de ‘Bende olmaz’ dememesi gerekiyor. Erkeklerin tıpkı kadınlar gibi memelerini kontrol edip olası bir değişiklikte mutlaka hekime başvurması gerekiyor. Kadınların meme dokusu daha fazla olduğu için oluşabilecek bir kitleyi, bir farklılığı bulmakta zorluk yaşayabiliyorlar ama erkeklerde meme dokusu daha az olduğu için kitleleri çok daha kolay fark edebiliyorlar. Bu erkekler için bir avantaj ancak onların da mutlaka kadınlar gibi meme kanserinin takipçisi olmaları gerekiyor” diye konuştu. 

Benzer Haberler