Bu kez de Wagner askerlerini taşıyan uçak pistten çıktı! 140 ölü

28 Eylül 2023 Perşembe

Uçağının düşmesi sonucu Rus paralı asker grubu Wagner lideri Prigojin’in ölmesinin ardından bu kez de Mali’de Wagner’e ait askeri uçağın pistten çıkması sonucu 140 kişi hayatını kaybetti.

Mali’de, Rus paralı asker grubu Wagner’e bağlı Ilyushin IL-76 askeri nakliye uçağı 23 Eylül Cumartesi sabahı inişi sırasında önce pistten çıktı ardından alev aldı. Mali ve Wagner askerlerini taşıyan uçakta 140 kişi hayatını kaybetti.

Olay anına ilişkin yayınlanan görüntülerde, inişi sonrası pistte ilerlemeye devam eden uçak, kalan pist uzunluğunda duramadı ve çevre yolunu geçerek setten düştü. Düştükten sonra alev alan uçakta ölenler arasında bir Rus pilotun da olduğu belirtildi. Kazanın uçağın yakıt deposundaki bir arızadan kaynaklanmış olabileceği belirtilirken, olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Mali’de bulunan Gao havaalanı Malili askerler, Wagner paralı askerleri ve BM istikrar misyonu askeri personeli tarafından kullanılıyor. Uçağın daha önce Wagner Grubuna ait olduğu ve kazadan yaklaşık bir hafta önce Hava Kuvvetlerine teslim edildiği biliniyor.

Rusya’daki askeri darbeye kalkışan paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeniy Prigojin ile beraberindeki 9 kişi 23 Ağustos’ta Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarında düşen özel uçakta hayatını kaybetmişti.

İngiltere, Wagner’i resmen ‘terör örgütü’ ilan etti