Bu haber Bakan Ersoy için: AST gibi bir tarih 15 bin lira için yok oldu

6 Aralık 2020 Pazar

Bu haber Bakan Ersoy için: AST gibi bir tarih 15 bin lira için yok oldu

Türkiye tiyatrosuna büyük katkıları olan ve birçok önemli ismi sahnelere kazandıran Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), Ihlamur Sokak’taki tarihi salonunun kirasını ödeyemeyince boşaltmak zorunda kaldı. 57 yıldır hizmet veren salonun ödeyemediği kira bedeli ise  15 bin…

Ankara’da 6 Aralık 1963 yılında Asaf Çiğiltepe öncülüğünde kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), Ihlamur Sokak’ta 58 yıldır perde açtıkları tarihi salonu boşaltmak zorunda kaldıklarını duyurdu.

“SALONU DOĞDUĞU GÜN BOŞALTTIĞIMIZ İÇİN ÜZGÜNÜZ”

Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından yapılan açıklamada, “Pandemi döneminin getirdiği kaldırılamaz yükler, yıllardır mahrum bırakıldığımız devlet yardımları, mülk sahibinin bir tiyatro kurumuna dayattığı ağır koşullar ve uzlaşmaz tavrı sebebiyle, bir kentin, bir ülkenin belleğini, tarihini, kültürünü temsil eden, sayısız sanat insanının yetişmesine vesile olmuş; oyunlarına, her türlü etkinliklere ev sahipliği yapmış evimizden ayrılmak zorunda bırakıldık. İzmir Caddesi Ihlamur Sokak’taki tarihi salonunu 6 Aralık 2020’de boşaltmak zorunda kaldığımızı üzülerek bildiriyoruz” denildi.

“Bu salonu doğduğu gün boşaltmak zorunda kalmanın, bu salona emek vermiş şimdi hayatta olmayan tiyatro emekçilerinin kemiklerini sızlattığını hissediyoruz, üzgünüz” ifadelerine yer verilen açıklamada, bu süreçte tarihi salonun açık kalması adına yapılan tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığı belirtildi.

“58 YILDIR PERDE AÇTIĞIMIZ SALON OTOPARK VEYA OTEL OLMAKLA KARŞI KARŞIYA”

1963 yılından bu yana perde açan salonun otel veya otopark olmakla karşı karşıya kaldığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“58 yıldır her türlü maddi zorluklara rağmen perdelerini açtığımız salonumuzu ayakta tutmak için her türlü fedakârlığı gösterdik. Bu süreçte salonumuzdan kopmamak adına yaptığımız her türlü girişimlerimiz, çalışmalarımız, görüşmelerimiz, gayretlerimiz de maalesef sonuçsuz kalmıştır. 1963 yılından beri aynı adreste perdelerini açan salonumuz, şimdi bir otel, otopark veya bir mağazanın deposu olmakla karşı karşıya kalmıştır. Son dört sezondur kapalı gişe oynadığımız Yeşim Dorman’a ait oyunun replikleri geliyor aklımıza: “Neyi götürseydik ha!” Sabahlara kadar dekor yaptığımız geceleri mi? Erkan Yücel’in, Yaman Okay’ın, Kerim Afşar’ın, Meral Niron’un oyunculuklarını mı? Timur Selçuk’un eşsiz oyun müziklerini mi? Rutkay Aziz’in sayısız oyun rejilerini mi? Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade’sini mi? Maksim Gorki’nin Ana’sını mı? Osman Şengezer’in harika dekor tasarımlarını mı? Onların kulislerde yankılanan sesini mi? Bunca yıldır tiyatroyu yaşatan seyircilerini mi? Neyi alaydık ha! “Bir valize ne sığar ki!”

“ÇALIŞMALARIMIZI BİLKENT SAHNE’DE DEVAM ETTİRECEĞİZ”

“Bizler için hiç de kolay geçmeyen bu süreçte, Ankara Sanat Tiyatrosu olarak 58. yılımızda da var oluş çizgimizden hiçbir suretle ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz. Bundan sonraki çalışmalarımızı bizlere kucak açan Bilkent Sahne’de devam ettireceğimizi bildirir, umutlu, sağlıklı, güzel günlerde tekrar birlikte olmayı dileriz.”

“15 BİN LİRA İÇİN BİR TARİH YİTİP GİTTİ”

Gazeteci Çiğdem Toker, ödenemeyen kira bedelinin 15 bin olduğunu söyleyerek, “15 bin ₺ için bir tarihin yitip gitmesi inanılmaz…” dedi.

Benzer Haberler