Bu da yapay zeka ‘ırkçılığı’! Haksız yere siyahileri gözaltına aldırdı

9 Ağustos 2023 Çarşamba

Amerika’da polisin kullandığı yüz tanıma sistemi altı siyahi vatandaşı haksız yere gözaltına aldırdı.

ABD’de Detroit polisinin kullandığı yüz tanıma sistemi nedeniyle altı siyah vatandaş, ‘yanlışlıkla’ gözaltına alındı.

ABD’de Detroit polisinin kullandığı yüz tanıma sistemi nedeniyle altı kişi gözaltına alındı. Amerika’da siyahi vatandaşların yüz tanıma sistemi nedeniyle gözaltına alınmaları yeni değil. Daha önce New Jersey eyaletinde siyah bir vatandaş, herhangi bir kanıt olmaması rağmen yüz tanıma sistemi nedeniyle 11 gün hapis yatmıştı.

Detroit’te polis, araba hırsızlığı iddiasıyla yüz tanıma sisteminin ‘teşhis’ ettiği sekiz aylık hamile Porcha Woodruff’u gözaltına aldı. Daha önce de beş siyah haksız şekilde gözaltına alınmıştı.

ABD’de film gibi kaza! Araç evin ikinci katına daldı

DataWorks Plus adlı yüz tanıma teknolojisi, Woodruff’ın sekiz yaşında çekilen fotoğrafını araç çalarken kameraya yakalanan zanlıyla eşleştirdi. Ancak ne hamile kadının ne de diğer gözaltına alınanların olayla bir ilgisi bulunamadı.

Woodruff ve diğer mağdurlar, haksız gözaltı ve yapay zekanın ırksal ayrımcılığa yol açtığı gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili CNBC’e konuşan Amerikan Sivil Haklar Birliği avukatı Phil Mayor, “Yapay zeka, polis tarafından ırksal ayrımcılığı teşvik etmek için kullanılıyor” dedi.

Yapay zeka dünyanın en güzel 10 kadınını sıraladı! İşte 1 numara