BTS üyesinin sürgün edilmesine tepki! ‘Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz!’

12 Şubat 2020 Çarşamba

BTS üyesinin sürgün edilmesine tepki! ‘Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz!’

İzmir’de BTS üyesi bir kişinin Malatya’ya sürgün edilmesine ilişkin sendika Alsancak Garı önünde basın açıklaması yaparak kararın geri çekilmesini istedi.

TCDD’de Trafik Müdür Yardımcısı olarak çalışan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şube üyesi Ünal Karadağ’ın Malatya’ya sürgün edilmesine ilişkin sendika basın açıklaması yaparak duruma tepki gösterdi. Alsancak Garı önünde yapılan basın açıklamasına sendika üyesi emekçilerin yanı sıra, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Yöneticileri ve BTS Genel Başkan Hasan Bektaş da katıldı.

Açıklamada ilk olarak söz alan Bektaş, AKP’nin iktidara geldiği günden beri demiryollarında birçok hukuksuzluğun yaşandığını dile getirerek son olarak yaşanan sürgüne karşı mücadele edeceklerini söyledi. Bektaş, “Bu uygulama vicdana ve adalete sığmaz. Gücümüzle bu kararın geri çekilmesini sağlayacağız. Yarın Ankara’da genel müdürlük önünde sesimizi yükselteceğiz” diye konuştu.

Genel Başkanın ardından açıklamayı okuyan BTS İzmir Şube Başkanı Bülent Çuhadar da, Memur Sen eliyle BTS üye ve kadrolarının sürgün edildiğini söyleyerek, “Sendikamız kadrolarından, Trafik Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Ünal Karadağ, dün itibariyle Malatya’ya sürgün edilmiştir. Bu uygulamanın muhatapları çok iyi bilmelidir ki, devlet kurumları ve yetkili idareciler kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı kalmak zorundadır. Ancak unutulmamalıdır ki bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir” dedi.

Sendika açıklaması şöyle:

Korkmuyoruz… Susmuyoruz… İtaat etmiyoruz…

AKP hükümeti kamu kurumlarında ki talan ve tasfiyesini sürdürürken bir yandan da çalışanları baskı ve tehditle susturmaya çalışıyor.

Kendisi gibi düşünmeyen herkesi düşman ilan eden, kamuda ki talana karşı çıkanları sürgün ve cezalarla sindirmeye, yıldırmaya çalışan hükümet bir yandan da yandaş sendika(!) MEMUR SEN eliyle sendikamız üye ve kadrolarını sürgün etmektedir. (1)

Sendikamız kadrolarından, Trafik Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Ünal KARADAĞ, dün itibariyle Malatya ya sürgün edilmiştir.

Bu uygulamanın muhatapları çok iyi bilmelidir ki, devlet kurumları ve yetkili idareciler kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı kalmak zorundadır. Ancak unutulmamalıdır ki bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir. Ve bilinmelidir ki hiçbir üyemiz, bu baskı ve hukuksuzluk karşısında yalnız kalmamış ve kalmayacaktır. (2)

Herkes çok iyi bilmelidir ki, Ünal KARADAĞ’ın sürgün kararı, Memur sen in toplu iş sözleşmelerinde emekçileri pazarladığı odalarda alınmıştır. (3)

Değerli basın emekçileri;

Trafik dairesinin başına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışırken demiryolları ile hiçbir ilgisi ve birikimi olmayan birinin atanması, başlı başına traji komik bir durum olmakla birlikte, adı gecen şahsın TCDD meslek lisesi çıkışlı 41 yıldır tren trafiğinin içinde olan üyemiz Ünal KARADAĞ’ı Memur sen talimatıyla Malatya’ya sürgün etmesi sendikamızın kabul edebileceği bir durum değildir. (4)

Demiryolları çalışanlarının çok iyi bildiği üzere, sendikamız BTS kurulduğu günden bu güne baskılara dayatmalara sürgünlere boyun eğmemiştir. BTS üyelerine yapılan saldırılara sendikamızın kurumsal kimliği ile verdiği yanıt herkes tarafından çok iyi bilinmektedir. (5)

TCDD Genel Müdürlüğünü buradan uyarıyoruz.

Bu hukuksuz uygulamalar sonlandırılmalı ve üyemiz Ünal Karadağ eski görev yerine derhal iade edilmelidir. Aksi takdirde sendikamız bugüne kadar yarattığı mücadele geleneğiyle hareket edecek, her türlü fiili, meşru ve hukuki mücadelesini her platformda sürdürecektir.

 

Korkmuyoruz… Susmuyoruz… İtaat etmiyoruz…

BTS

İZMİR ŞUBESİ

Benzer Haberler