Brezilya’nın bazı şehirlerinde ölümler doğumların sayısını geçti

14 Nisan 2021 Çarşamba

Brezilya’nın bazı şehirlerinde ölümler doğumların sayısını geçti

Koronavirüs salgınını ağır yaşayan ülkeler arasındaki Brezilya’da Rio de Janeiro şehrinde altı aydır üst üste ölüm sayısı doğum sayısını geçti. Nüfusu yarım milyonun üzerinde olan 10 başka Brezilya şehrinde daha doğumlardan daha çok ölüm kaydedildi.

CNN’nin haberine göre Rio de Janeiro’da mart ayında 36 bin 437 ölüm gerçekleşti, bu 32 bin 60 olarak kaydedilen doğum verisinden yüzde 16 daha yüksek. Rio de Janeiro, bu açıdan tek şehir değil. Nüfusu yarım milyonun üzerinde olan 10 başka Brezilya şehrinde daha doğumlardan daha çok ölüm kaydedildi.

CNN’in haberinde bu sayılar, Brezilya’nın koronavirüsle olan mücadelesinde federal ve yerel yetkililerin başarısız olduğunu gösteren işaretlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ülkede geçen ay 77 bin 515 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti, iki milyon yeni vaka kaydedildi. Ülkenin Sağlık Bakanlığı verilerine göre 27 eyalette yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’nin üzerinde.

Şimdiye kadar ülke nüfusunun yüzde 3’üne tekabül eden 6.3 milyon kişiye koronavirüs aşısı yapıldı. Ancak özellikle ilk dozu yaptırdığı halde ikinci dozu olmayanların sayısı yüksek. 21.1 milyon kişiden 1.5 milyonu ikinci doz aşısını olmaya gitmedi.

Brezilya basınına göre kamuda ikinci dozun önemine dair kafa karışıklığı var, aynı zamanda düşük gelir grubundaki vatandaşların aşılama merkezlerine gitmekte zorluk yaşadığı aktarılıyor.

Brezilya’da günlük can kaybında rekor kırıldı

Benzer Haberler