BOTAŞ Varlık Fonu’na devredildiğinden beri zarar ediyor

19 Nisan 2022 Salı

BOTAŞ Varlık Fonu’na devredildiğinden beri zarar ediyor

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Türkiye Varlık Fonu’na 2017’de devredildi. BOTAŞ, devredildiği yıl 3,3 milyar lira kar etti. Varlık Fonu’na devrinden bu yana ise BOTAŞ, istikrarlı bir şekilde zarar ediyor.

AKP iktidarının ekonomi politikaları nedeniyle halk, evinde doğal gaz açmaya korkarken  BOTAŞ, Türkiye Varlık Fonu’na devredildiğinden bu yana zarar ediyor.Ağustos 2020’den bu yana 9 kez yapılan artışla doğalgaza gelen toplam zam oranı yüzde 125’e çıktı. Vatandaşlar doğalgaz faturaları altında ezilirken, BOTAŞ da zarardan zarara koşuyor. 100 milyar liralık borcu geçen yıl silinen ve Türkiye Varlık Fonu (TVF) bünyesinde bulunan BOTAŞ, yine borç batağına saplandı.

100 MİLYAR TL BORÇ SİLİNDİ AMA BORÇ BATAĞINA GİRDİ

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre; 2017’de 3.3 milyar lira kâr eden BOTAŞ, varlık fonuna devredildikten bu yana zarara girerken Ocak-Mart 2022 döneminde borç hanesine 52.5 milyar lira daha yazıldı. CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak tarafından hazırlanan raporda, “BOTAŞ’ın 100 milyar TL dolayında borcu geçen yıl yapılan düzenlemeyle silinmesine rağmen TVF bünyesindeki bu kuruluş, yine borç batağına girdi. Ocak-Mart 2022 döneminde borç verme kaleminde en büyük para 52.5 milyar TL ile BOTAŞ’a aktarıldı” denildi. Raporda şu bilgilere yer verildi: “Hane halkına sosyal yardım olarak verilen 2.3 milyar TL ile, özel şirketlere verilen 1.4 milyar TL de borç verme kaleminde yer alıyor.

Geçen yılın mart ayında 46.2 milyar TL olan cari transferler, bu yılın aynı ayında 85.8 milyara yükseldi. Görev zararı olarak bilinen cari transferlerde, geçen yıl ocak-mart döneminde 133 milyar lira olan tutar, yüzde 67 artışla 224 milyar TL’ye çıktı. Bütçedeki 657 milyar liralık cari transfer ödeneğinin yüzde 34’ü, ilk üç ayda harcandı.”

SGK DA BATAKTA

İktidarın sürekli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) CHP’nin batırdığını söylediği hatırlatılan raporda SGK’nın açıklarını kapatmak için üç ayda Hazine’den 30.7 milyar TL aktarıldığı kaydedildi. Raporda, şöyle denildi: “Aynı dönemde iktidarın özel kasasına dönen Ziraat Bankası’na 1 milyar 794 milyon, Halkbank’a ise 2 milyar 134 milyon TL zarar transferi yapıldı. Geçen yıl ocak-mart döneminde 48 milyar TL olan faiz giderleri bu yıl 85 milyar TL’ye çıktı.”

 

Merkez Bankası, BOTAŞ’a 3.2 milyar dolar daha sattı!

Benzer Haberler