Boris Johnson’dan Hint varyantı uyarısı

15 Mayıs 2021 Cumartesi

Boris Johnson’dan Hint varyantı uyarısı

İngiltere Başbakanı Johnson, Hint varyantının daha hızlı yayıldığını belirterek, planlanan gevşeme önlemlerinin tehlikeye girebileceğini söyledi. Johnson, seyahat listesinde ise önemli değişiklik olmayacağını belirtti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüsün Hindistan’da ortaya çıkan varyantı ile ilgili uyarıda bulundu. Uzmanlara göre, B.1.617.2 adlı varyantın daha çabuk bulaştığını belirten Johnson, diğer varyantlara kıyasla yayılma hızının ne kadar yüksek olduğu konusunda henüz kesin veriler bulunmamakla birlikte önümüzdeki dönemde zorlu kararlar alınması gerekebileceği mesajını verdi.

DW Türkçe’nin haberine göre, pazartesi gününden itibaren yürürlüğe sokulması planlanan gevşeme adımlarının şimdilik tehlikede olmadığını belirten Johnson, ancak Hint varyantının yayılmasının kapanmadan çıkış adımlarını yavaşlatabileceğini ve 21 Haziran’daki tam açılma planını sekteye uğratabileceğini kaydetti. Johnson, Hint varyantının gerçek etkisini görmek için önümüzdeki iki, üç haftada elde edilecek verilerin önem taşıdığını vurguladı.

“AŞILARIN BU VARYANTI DAHA AZ ETKİLEDİĞİNE DAİR BULGU YOK”

“İyi haber, aşıların bu varyanta karşı daha az etkili olduğuna dair bir bulgunun olmaması” diye konuşan Johnson, ancak 50 yaş üstü ve riskli grupta iki doz aşılama arasında geçen sürenin 12 haftadan 8 haftaya düşürüleceğini ve ilk dozu olmayanların aşılanmasının hızlandırılacağını kaydetti. Başbakan, insanların iki kez aşılanmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.

SEYAHAT LİSTESİ GENİŞLEMEYECEK

İngiltere Başbakanı, dönüşte karantina zorunluluğu bulunmayan ülkelerden oluşan “Yeşil Liste”de önemli değişiklikler olmayacağı mesajını da verdi. Johnson, “Listeye hızlıca yeni eklemeler yapmamızı beklemiyorum. Gerçekte, kestirilebilir gelecekte çok, çok sert bir sınır rejimine bağlı kalacağız” diye konuştu.

Dr. Ahmet İnal, Favipiravir’in hangi aşamada ‘etkili’ olduğunu açıkladı

Benzer Haberler