Borcu olanlar bugünden itibaren sağlık hizmeti alamayacak

2 Ocak 2020 Perşembe

Borcu olanlar bugünden itibaren sağlık hizmeti alamayacak

BAĞ-KUR ve GSS prim borcu olan yurttaşlar bugünden itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak. İstanbul Tabip Odası’nın açıklamasına göre sağlık hizmetinden yararlanamayacak kişi sayısı 5 milyon.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) BAĞ-KUR veya genel sağlık sigortası (GSS) prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden faydalanması için verilen süre 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla doldu.

Böylece prim borcunu ödeyemeyen yurttaşlar bugünden itibaren sağlık hizmetinden yararlanamayacak.

5 milyon vatandaş sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak!

Geçtiğimiz hafta bir basın toplantısı düzenleyen İstanbul Tabip Odası, “Eğer borç erteleme olmazsa 5 milyon kişi sağlık hizmetinden yararlanamayacak” açıklamasında bulunmuştu.

Basın toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Güray Kılıç, “’Kriz yok, işsizlik azalmakta, herkes mutlu mesut yaşamaktadır’ diyen iktidar sahipleri, milyonlarca yurttaşın genel sağlık sigortası primlerini neden ödeyemediklerini kamuoyuna açıklamak durumundadırlar” demişti.

Kılıç, GSS prim borcunu ödeyemediği için sağlık hizmeti alamayacak olanlar için geçici değil kalıcı çözümler getirilmesi gerektiğini vurgulamıştı.
En son 29 Mart 2019 tarihinde, yani 31 Mart yerel seçimlerinden iki gün önce yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılmıştı.

Benzer Haberler