Boğaziçi’nde yine aynı görüntü: Kapıya kilit vuruldu

1 Haziran 2021 Salı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından atanan kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı protestolarını sürdürmeye devam ediyor. 100 gündür Bulu’yu protesto edenler arasında olan akademisyen Feyzi Erçin’in derslerine son verildi.

Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto eden akademisyenler 100 gündür rektörlük binasına sırt dönme eylemlerini sürdürüyor. Boğaziçi protestolarının başından bu yana birçok öğrenci gözaltına alınmış, polis şiddetine maruz kalmıştı. Öğrencilere destek veren akademisyen Feyzi Erçin’in ise okuldaki dersleri sonlandırılmıştı.

Üniversitelerindeki anti-demokratik uygulamaları kabul etmeyen öğrenciler ise bugün okullarına girmek istediğinde polis ablukasıyla karşılaştı. ÖGB ile polis iş birliği yaparak öğrencileri darp ettiler. Boğaziçi Dayanışması’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda “Özel güvenlik okula girişimizi engelleyip bize şiddet uyguluyor. Güvenlik polise “Bundan sonra taviz vermeyin, alın hepsini!” diyor. Güney Kapı kapatıldı” ifadelerine yer verildi.

Feyzi Erçin’in derslerine son verilmesini protesto eden öğrencilere polis sert müdahale etti.

Protestoların ilk günlerinde polis okulun kapısına kelepçe takmış, öğrencilere şiddet uygulamıştı. Bugün yine aynı görüntüler yaşandı. Boğaziçi Dayanışması, “Güvenlik kapıları kilitledi. Şu anda öğrenciler de hocalar da kampüse alınmıyor” paylaşımı yaptı.

İFADEYE ÇAĞRILDI

Bugün darp edilen iki Boğaziçi öğrencisinin savcılığın emriyle ifadeye çağırıldığı duyuruldu.

Boğaziçi öğrencilerinden çadır nöbeti! Boğaziçi’nde polis kuşatması

Boğaziçi’nde dersleri engellenen akademisyen: Gerekçe ahlakla bağdaşmıyor

 

 

 

Benzer Haberler