Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk seçilmiş rektörü Üstün Ergüder okula alınmadı

Yayın tarihi: 23 Nisan 2024 Salı 6:11 pm - Güncelleme: 23 Nisan 2024 Salı 6:11 pm

Boğaziçi Üniversitesi’nin seçimle göreve gelen ilk rektör olan Üstün Ergüder, üniversiteye alınmadı.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin sosyal medya hesaplarından aktardığına göre, okulun seçimle göreve gelen ilk rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder bugün kampüse alınmadı. 1969-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Ergüder, üniversitenin ilk seçilmiş rektörüydü.

Okulun 1992-2000 yılları arasında rektörlüğünü yapan ve 50 yılını Boğaziçi Üniversitesi’nde geçiren Ergüder’in okula giremediğini Prof. Dr. Mine Eder duyurdu.

Eder, “Az önce 1992-2000 yılları arasında yaptığı rektörlük de dahil 50 yılını Boğaziçi Üniversitesine vermiş Üstün Ergüder hocamızın kampüse alınmadığını öğrendim. Yazıklar olsun! Bilmeyenler için, kendisi Boğaziçi’nin ilk seçilmiş rektörüdür. Ve herkesin fotoğrafını çektiği kampüsün ana yeşil meydanının ismi Üstün Ergüder meydanıdır.” ifadelerini kullandı.

KAYYUM REKTÖRDEN AÇIKLAMA

Erdürger’in kampüse alınmaması sosyal medyada tepki çekti. Üniversitenin atanmış rektörü Naci İnci, X hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘yanlış anlaşılma’ dedi.

İnci, şu ifadelere yer verdi:

“Eski rektörümüz ve değerli meslektaşım Üstün Ergüder’in üniversitemiz kampüsüne girişinin kısıtlanması söz konusu değildir. Bu sabah bir yanlış anlama nedeniyle kampüs girişinde yaşanan talihsiz olayın ardından kendisi ile görüşerek durumu açıkladım. Kendisi de anlayışla karşıladı. Basit bir yanlış anlamadan farklı anlamlar çıkarılması doğru değildir.”

Boğaziçi Üniversitesi Cem Say’ı görevinden aldı

Kaynak: HABER MERKEZİ