Boğaziçi Üniversitesi’nde polis müdahalesi!

22 Ekim 2021 Cuma

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler çadır kurmak isteyince çevik kuvvet okula girdi, 45 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınan 45 öğrenciden 42’ü serbest bırakıldı.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciler 292 gündür süren direniş kapsamında kayyumluk önünde direniş çadırlarını açmak istedi. Ancak özel güvenlik birliği tarafından darpla engellenerek, çadırlarına el konuldu.

Bu sırada üç otobüs dolusu çevik kuvvet güçleri Güney Kampüs’e girdi. İkinci kez çadır açma girişiminde bulunan öğrencileri ablukaya alan polisler, çadırı kaldırmaları karşılığında okulu terkedeceklerini söyledi.

Evrensel’de yer alan habere göre öğrenciler çadırı kaldırdı ancak polis okulu terk etmedi. Okul içindeki polis mevcudiyeti giderek arttırıldı. Bunun üzerine polisin okulu terk etmesi talebiyle oturma eylemine başlayan öğrenciler 18:00 sıralarında Güney Kapı’da basın açıklaması yaptıktan sonra dağılacaklarını duyurdu.

Ancak Çevik kuvvet ekipleri rektörlük önüne ve etrafına konuşlanarak öğrencileri abluka altına aldı. Çevik kuvvet polisleri ile özel güvenlikler daha sonra Güney Kampüs’te 45 öğrenciyi gözaltına aldı. 43 öğrenci emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Boğaziçi öğrencileri yaptıkları açıklamada:
“Boğaziçi üniversitesinde  292 gündür süren direnişimiz kapsamında her günkü gibi kayyumluk önünde direniş çadırlarını açmak istedik ancak özel güvenlik birliği tarafından darpla engellenerek çadırımıza el konuldu.
Bu sırada  üç otobüs dolusu çevik kuvvet güney kampüse giriş yaptı. İkinci kez çadır açma girişiminde bulunurken bizi ablukaya alan polis
çadırı kaldırmamız karşılığında okulu terk edeceklerini söyledi.
Öğrenciler çadırı kaldırdı ancak polis okulu terk etmedi aksine okul içindeki polis mevcudiyeti giderek artarak devam etti, bunun üzerine polisin okulu terk etmesi talebiyle oturma eylemine başlayan öğrenciler saat 6da güney kapıda basın açıklaması yaptıktan sonra dağılacaklarını duyurdular.
Ancak ÖGB ve çevik kuvvet birlikleri kayyumluk önüne ve etrafına konuşlanarak öğrencileri abluka altına aldı, ardından dağılın ihtarı dahi yapmadan hiçbir açıklama uyarı yapmaksızın darp ve şiddetle sayısını bilmediğimiz bir grup arkadaşımızı gözaltına aldı.

Berke ve Perit kayyum Naci İncinin hedef göstermesiyle 17 gündür Metris cezaevinde, pek çok arkadaşımız ise şuan gözaltında.
Direnişimizi kırmak, mücadelemizi sönümlendirmek üzere bizleri hapseden, gözaltına alan hukukunuzu tanımıyoruz. Baskıyla, şiddetle bizi korkutarak sindiremeyeceğinizi zira taleplerimizin meşru ve itirazlarımızın haklı olduğunu iyi biliyoruz.
Mücadelemizi kriminalize etmeye bizleri yalnızlaştırma çalışan Kayyum Naci İnci’nin yalanlarının aksine bir avuç terörist değil haklarını bilip bunlar için beraber mücadele eden binlerce öğrenciyiz.
Sıra arkadaşlarımızın yanındayız, meşru mücadelemize devam ediyoruz. Ve inatla ısrarla Taleplerimizi tekrarlıyoruz.

-Tutuklu arkadaşlarımız Berke ve Perit başta olmak üzere tüm sıra arkadaşlarımız serbest bırakılsın.
-Naci İnci ve bütün kayyumlar derhal istifa etsin.
-Okullarımızı açık hava hapishanesine çeviren polis mevcudiyeti, üniversitelerdeki polis ablukası derhal son bulsun.
Arkadaşlarımızın yanında, kayyumların ve cesaret aldıkları güç buldukları düzenin karşısında olduğumuzu tekrar dile getirmek mücadelemizin sesini daha güçlü haykırmaya devam etmek için tüm Boğaziçi öğrencilerini yarın saat 14.00’da Kuzey Piramit önüne bekliyoruz
Ve tüm kamuoyunu sesimiz duyurmak üzere desteğe davet ediyoruz.
Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz.” ifadelerine yer verdi.

FOTOĞRAFLAR: T24, EVRENSEL

VİDEO: INSTAGRAM

Boğaziçi’nde özel güvenlik öğrencileri darp etti!

Benzer Haberler