Boğaziçi öğrencilerinden çadır nöbeti! Boğaziçi’nde polis kuşatması

31 Mayıs 2021 Pazartesi

TELE1 HABER MERKEZİ

Boğaziçili öğrenciler Kayyum Rektör’e tepki göstermek,  ve Gezi Direnişi’ni anmak için kampüse çadır kurma kararı aldı. Gece yarısından sivil polis, çevik kuvvet ve özel güvenliği öğrencilere müdahale ettiği ve alanı boşalttığı beriltildi.

‘Kayyum rektör’ Melih Bulu’ya yönelik protestoların devam ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nde ise öğrenciler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) binasına ‘Boğaziçi direnişinden Gezi direnişine selam olsun!’ pankartı astı.

BOĞAZİÇİLİLERE POLİS MÜDAHALESİ

Boğaziçili öğrenciler, polis araçlarının Güney Meydan’a indiğini belirtti. Öğrenciler, “Gezi’nin yıl dönümünde okulunu savunan arkadaşlarımızın çadırlarına müdahale ediliyor. Gezi’nin simge pankartında denildiği gibi “Siz yokken burada olan ağaçların siz giderken de burada selam duracaklarını” kayyum Melih Bulu’ya da onun sığındığı odaklara da tekrar hatırlatıyoruz” dedi.

“KAYYUMLAR GİDECEK BİZ KALACAĞIZ”

Geceyi kampüste çadırda geçireceklerini belirten Boğaziçililer, “Kayyumlar gidecek, biz kalacağız” diye slogan attı.

Öğrencilerin açıklamasının tamamı şöyle;

“2 Ocak gecesi açıklanan kararla akademiye daha sonrasında bizlere ve  pazar günü açıklanan kararla Feyzi Hocamıza yapılan saldırı sonrasında biz bu gece burada, çadırda kalma kararı aldık. Gezi’nin yıldönümü olması bizim için ayrıca değerli. Feyzi Hocamız yalnız değildir!  Akademi biat etmez! Biz bu gece buradayız! Kayyumlar gidecek, biz kalacağız!”

HİSARÜSTÜ’NDEN TENCERE TAVA “HAVASI”

Hisarüstü’nde oturan yurttaşlar evlerinden tencere ve tava çalarak Boğaziçililere destek oldu.

Öğrencilerin nöbeti devam ederken, “Boğaziçi Direnişi” isimli Twitter hesabından, “Polis kalabalık bir şekilde okulumuzun kapısında bekliyor. Biz Güney Meydan’dayız. Çadırlarımızın başındayız. Birlikteyiz, iyiyiz” denildi.

GECE YARISI MÜDAHALESİ

Sivil polis, çevik kuvvet ve özel güvenlik gece yarısından sonra öğrencilere müdahale etti ve alanı boşalttı.

Benzer Haberler