Boğaziçi davasında 5 öğrenci hakkında yakalama kararı!

10 Ocak 2022 Pazartesi

Boğaziçi davasında 5 öğrenci hakkında yakalama kararı!

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen protesto gösterilerinde gözaltına alınan 97 öğrencinin yargılandığı davada, mahkeme, 5 kişi hakkında yakalama kararı çıkardı.

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüşülen duruşmaya tutuksuz öğrencilerden bazıları ve avukatları katıldı.  Mahkemede savunma yapan öğrenciler, olay tarihinde basın açıklamasına yapılan çağrıyı sosyal medyadan gördüklerini ve öğrencilere destek vermek için üniversitenin Güney Kampüs Kapısı önüne gittiklerini söylediler.

“BİR ÖĞRENCİNİN ÜSTÜNDE BİRÇOK POLİS GÖRDÜM”

Avukat sanık Ezgi Önalan ise mahkemedeki savunmasında şunları söyledi:

“1 Şubat günü eylem olacağını öğrendiğimizde avukat arkadaşlarla öğrencilerin yanında olalım dedik. Bir öğrencinin üzerinde birçok polis olduğunu görüp yanına gittiğimde ben de gözaltına alındım. Bizim suç duyurularımız soruşturmaya ve kovuşturmaya konu olmalıydı. Adli sicil ile ilgili olarak da devam eden soruşturmalar ve yargılamalar, hatta beraat ile sonuçlanan davalar bile, kanaat oluşturması için dosyaya konuluyor. Bunun hukuksuz olduğunu düşünüyorum.

Alınan savunmalar sonrası sanık avukatları da müvekkillerinin beraatlerini talep etti.

5 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Mahkeme, sanık avukatlarının beraat talebinin reddine karar vererek, 5 sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.  Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör atanmasıyla başlayan protestolarda, 1 Şubat günü basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere yapılan müdahalede, Etiler, Bebek ve üniversitenin Güney Kampüsü’nde 108 kişi gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 10 kişi serbest bırakılmış, 98’i ise İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilmişti. Bir kişinin 18 yaşından küçük olması nedeniyle dosyası ayrılmış, 97 kişi hakkında ise iddianame hazırlanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 97 öğrencinin ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçundan 1,5 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Boğaziçili öğrenciler için üç ay sonra tahliye kararı

Benzer Haberler