BM’den Türkiye-Libya mutabakatına ilişkin açıklama: ‘Üçüncü tarafların çıkarları dikkate alınmalı’

11 Aralık 2019 Çarşamba

BM sözcülerinden Farhan Haq, üye devletlerin denizler üzerindeki egemenliği, egemenlik hakları ve yetki alanına ilişkin konularda bir pozisyon almadıklarını aktardı. Haq, ‘üçüncü tarafların çıkarlarının dikkate alınması’ gerektiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde Türkiye ve Libya arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin imzalan anlaşmaya ilişkin soruları yanıtladı.

Haq, BM’nin üye devletlerin denizler üzerindeki egemenliği, egemenlik hakları ve yetki alanı ile ilgili konularda bir pozisyon almadığını ancak kapalı veya yarı kapalı alanlar gibi belirli bölgelerde, üçüncü tarafların çıkarlarının özellikle dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Sözcü Haq, ilgili tüm taraflara bu tür hassas konularda diyaloğu sürdürme ve görüş ayrılıklarını barışçıl yollarla çözme çağrısı yaptı.

Yunanistan’dan şikayet

Diğer yandan Yunanistan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ve BM Güvenlik Konseyi’nin aralık ayı dönem başkanı ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft’a bir mektup göndererek, Türkiye’yi şikayet etti.

Türkiye’yi Uluslararası Deniz Hukuku Anlaşması’nı ihlal emekle suçlayan Yunanistan, BM Güvenlik Konseyi’ni de toplantıya çağırdı.

Benzer Haberler