BM Venezüela hükümeti ile muhalefetin görüştüğünü doğruladı - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

BM Venezüela hükümeti ile muhalefetin görüştüğünü doğruladı

Venezüela’nın Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jorge Valero, aylardır siyasi bir krizden geçen Venezüela’da hükümet ve muhalefet arasında diyalog kurulduğu yönündeki iddiaları doğruladı. 

Venezüela‘nın BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jorge Valero, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump’ı eleştirdi. Trump hükümetinin ülkesine karşı savaş halinde olduğunu ve “modern korsanlık” yaptığının altını çizen Valero, tek taraflı ABD yaptırımlarının Venezüella’da halkın ölüm, gözyaşı ve büyük acı çekmesine yol açtığını vurguladı.
Valero, Trump’ın uluslararası bütün kuralları ihlal ettiğini savunarak, ABD yönetiminin ülkesini koloni yapmak istediğini söyledi.

ABD’nin ülkesine yönelik yaptırımlarıyla Venezüela halkını cezalandırıldığının altını çizen Valero, “Donald Trump savaş suçlusudur.” şeklinde konuştu.

Venezuela’da orduya ayaklanma çağrısı yapan milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Valero, ABD’nin Venezüella’ya karşı fiili bir savaş başlatması durumunda 25 milyon Venezüellalının ülkesini savunmak için beklediğini vurgulayarak, “ABD, kendini Vietnam’dan daha uzun süre bir savaşın içinde bulacak.” dedi.

‘EVET, BOLİVARCI HÜKÜMET İLE MUHALEFET ARASINDA GÖRÜŞMELER VAR’

Venezüela hükümeti ve muhalefetinin, Norveç’in ara buluculuğunda ülkenin başkenti Oslo’da iki görüşme gerçekleştirdiği iddialarına ilişkin soru üzerine Valero, “Evet, Bolivarcı hükümet ile muhalefetin demokratik kesimleri arasında görüşmeler var. Demokratik muhalefet diye adlandırdığımız bir muhalefet grubu var. Maalesef bir de savaş çığırtkanı, terörist ve faşist bir muhalefet var. Bunlar açıkçası ABD imparatorluğunun kuklaları.” cevabını verdi.

‘GUAİDO’NUN EKİBİYLE DOĞRUDAN GÖRÜŞME YOK’

Valero, ülkesinde milli bir profil çizen bir muhalefet olduğunu bir de ABD politikalarının peşinden giden muhalefet olduğunu söyleyerek, Norveç’teki görüşmelerde muhalif lider Juan Guaido’nun ekibiyle doğrudan görüşülmediğini ima etti.

“Venezüella hükümeti diyaloğu seven bir hükümet.” diyen Valero, hükümetin muhalefetle görüşmelerinin yeni olmadığını, Dominik Cumhuriyeti’nde başlayan bir müzakere sürecinin yaşandığını hatırlattı.

Demokrasinin savaş değil aksine diyalog, barış, oy verme ve istişare olduğunu belirten Valero, Norveç’teki görüşmelere ilişkin daha detaylı bilgi vermedi.

GÖRÜŞMEYİ ALNAVİO DUYURMUŞTU

İspanya merkezli yayın yapan internet haber sitesi Alnavio’da, krizin başından bu yana aralarında herhangi bir temas bulunmayan hükümet ve muhalefetin temsilcilerinin Norveç’in ara buluculuk teklifi üzerine bu ülkenin başkenti Oslo’ya gittiği aktarılmıştı.

Müzakere heyetlerinde hükümetten İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez ve Miranda Valisi Hector Rodriguez’in yer aldığı ifade edilmişti.

Muhalefet ise eski milletvekilleri Gerardo Blyde ve Fernando Martinez Mottola ile eski Bakan Carlos Andres Perez tarafından temsil ediliyor.

Görüşmelerin ilerlemesi durumunda muhalefet heyetine Ulusal Meclis (AN) İkinci Başkan Yardımcısı Stalin Gonzales’in de dahil olacağı belirtiliyor.

Advertisement