BM Genel Kurulu başladı! Biden en çok bu konu üzerinde durdu

22 Eylül 2021 Çarşamba

BM Genel Kurulu başladı! Biden en çok bu konu üzerinde durdu

Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul çalışmaları başladı. ABD’nin New York kentinde toplanan BM 76. Genel Kurulu’nda ABD Başkanı Joe Biden, küresel toplum için uzun vadeli vizyonunu sunarak, ABD’nin Afganistan’dan geri çekilmesine ve Covid-19 salgınına ilişkin konulara değindi.

Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul çalışmaları bugün başladı. Genel Kurul’un liderlerin katılacağı üst düzey çalışmaları 30 Eylül’de sona erecek. ABD’nin New York kentinde bir araya gelen Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu’nda konuşan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, görevine başlamasından bu yana bir BM Genel Kurulu’ndaki ilk konuşmasını gerçekleştirdi.

“KAYNAKLARIMIZI ZORLUKLARA ADAMAYA ODAKLANIYORUZ”

Dünya liderlerine yaptığı konuşmasında Başkan Biden, küresel toplum için uzun vadeli vizyonunu sunarak, ABD’nin Afganistan’dan geri çekilmesi konusuna ilişkin ABD’nin geçmişin savaşlarına devam etmek yerine, geleceğe odaklanacağının altını çizdi. Biden, “Geçmişin savaşlarında savaşmaya devam etmek yerine, kaynaklarımızı kolektif geleceğimizin anahtarlarını tutan zorluklara adamaya odaklanıyoruz. Bu salgını sona erdirmek, iklim krizini ele almak, küresel güç dinamiklerindeki değişimleri yönetmek, ticaret, siber ve gelişen teknolojiler gibi hayati konularda dünyanın kurallarını şekillendirmek ve bugün olduğu gibi terör tehdidiyle yüzleşmek” diye konuştu.

“AFGANİSTAN’DA 20 YILLIK SAVAŞI BİTİRDİK”

ABD’nin Afganistan’dan geri çekilmesi ile 20 yıllık bir savaşın da sona erdiğini belirten Biden, bu savaşın sona ermesi ile birçok yeni çağın açıldığını kaydetti. Biden, “Afganistan’da 20 yıllık savaşı bitirdik ve bu amansız savaş dönemini kapatırken yeni bir amansız diplomasi çağını, dünyanın dört bir yanındaki insanları ayağa kaldırmanın yeni yollarına yatırım yapmak için kalkınma yardımımızın gücünü kullanmada, demokrasiyi yenilemek ve savunmak için, Karşılaşacağımız sorunlar ne kadar zor veya karmaşık olursa olsun halk tarafından ve halk için yönetimin hala tüm insanlarımız için en iyi yol olduğunu kanıtlamak için yeni bir çağı açıyoruz” dedi.

“TEKRAR MASAYA OTURDUK”

Başkan Biden, ABD’nin iklim değişikliği, küresel sağlık ve Covid-19 salgınını hafifletme gibi uluslararası konularda liderlik rolünü geri aldığını vurguladı. Biden, “Dikkat çekmek ve ortak zorluklara yönelik küresel eylemi teşvik etmek için, özellikle BM başta olmak üzere uluslararası forumlarda tekrar masaya oturduk” ifadelerine yer verdi. Biden, bu yıl Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Avrupa Birliği (AB), Güneydoğu Asya Ulusları Birliği (ASEAN) ve Hindistan, Avustralya ve Japonya ile “bugün ve yarının” zorluklarını ve tehditlerini ele almak için “Dörtlü” ortaklık ile yapılan ittifaklara dikkat çekti.

Başkan Biden, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile yeniden bir araya geldik ve dünya çapında hayat kurtaran aşılar sunmak için COVAX ile yakın bir ortaklık içinde çalışıyoruz. Paris İklim Anlaşması’na yeniden katıldık ve gelecek yıl BM’de İnsan Hakları Konseyi’nde yeniden yer almak için yarışıyoruz. ABD dünyayı harekete geçirmeye çalışırken, biz sadece gücümüzün örneğiyle değil, örneğimizin gücüyle de önderlik edeceğiz” dedi.

Dünya liderlerini iklim değişikliğiyle mücadelede birleşmeye çağıran Biden, ve BM Genel Kurulu’na bu krizin “sınırsız” olduğunu belirterek, “Bu yıl sınırsız iklim krizinden kaynaklanan yangın, ölüm ve yıkım getirdi. Dünyanın her yerinde gördüğümüz aşırı hava olayları, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in haklı olarak insanlık için kırmızı kod dediği şeyi temsil ediyor” ifadelerini kullandı.

Biden’ın açıklamalarının devamı ise şu şekilde:

“Küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlama hayati hedefimize ulaşmak için, 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) için İskoçya’nın Glasgow kentinde buluştuğumuzda her ulusun mümkün olan en yüksek hırslarını masaya getirmesi gerekiyor. Sonrasında ise, zaman içinde kolektif hırsımızı yükseltmeye devam etmeliyiz”

“İRAN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPARSA ANLAŞMAYA DÖNMEYE HAZIRIZ”

“İran’ın nükleer silahlara sahip olmaması için gerekeni yaparız. İran üzerine düşeni yaparsa anlaşmaya dönmeye hazırız. Sürdürülebilir diplomasi ile Kore Yarımadası’nın tamamen nükleerden arındırılması da amaçlarımızdan biri”

BM Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan: Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’in onayına sunacağız

Benzer Haberler