BM: 18 milyon kişi açlık tehdidiyle karşı karşıya

17 Kasım 2018 Cumartesi

BM: 18 milyon kişi açlık tehdidiyle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, Yemen’de 18 milyon kişinin açlık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu bildirdi.
Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin saldırılarını sürdürdüğü ve dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de tüm taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

Lowcock, yazılı bir açıklamayla Yemen’de taraflara itidal çağrısı yaptı.

Tarafların uluslararası insani hukukun yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirten Lowcock, ülkeye insani yardımların girdiği en önemli noktalardan liman kenti Hudeyde ve çevresinde ateşkese ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birliklerince düzenlenen saldırılarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

BM’ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun yarısını oluşturan 18 milyon kişi kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Ülkede 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün artıyor.

Benzer Haberler