“Bizim aile bir 50 kişiyi götürür” diyen Sevda Noyan’ın ‘savunması’: Disleksi hastasıyım

13 Nisan 2021 Salı

“Bizim aile bir 50 kişiyi götürür” diyen Sevda Noyan’ın ‘savunması’: Disleksi hastasıyım

Bir televizyon programındaki “15 Temmuz kursağımızda kaldı, benim listem hazır” sözleri nedeniyle “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Sevda Noyan bugün hâkim karşısına çıkarak kendini ‘savundu’.

‘Arafta Sorular’ isimli programa katılan Sevda Noyan, ”15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Sözcü’den Fahrettin Öztrük’ün haberine göre İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savunması alınan sanık Noyan, “Program 2 buçuk saat sürdü. Programın bir bölümünde 12 Eylül darbesinde üniversite okuyamadığımı anlattım ve darbelerin insanların hayatına ne kadar büyük etkileri olduğunu ve insanları nasıl etkilediğini anlattım. O günlerde darbe söylemleri vardı. Suçlamaların tam tersine, darbelerin hayatımızı ne kadar kötü etkilediğini ne kadar yanlış olduğunu anlattım” dedi.

“DİSLEKSİ HASTASIYIM”

Sevda Noyan, şu ifadeleri kullandı:

“Programı sunucusu Esra Elönü de ‘Yine böyle bir şey olursa’ sorusu üzerine, nüktedan bir şekilde dedim ki ‘O zaman bir şey yapmadık ama bir daha böyle bir kalkışma olursa..’ diye esprili bir şekilde bu ifadeleri kullandım. Ancak burada bir eksiklik vardır. Ben komşulardan bahsettiğimde, sunucunun bunu normalde açması gerekirdi. Disleksi hastasıyım. Yani düşüncem ile ifademin birbirini tutmaması sonucu konuşmam eksik kaldı. Sunucu da bunu açmam için herhangi bir soru sormadı. Asıl anlatmak istediğim 70 hanelik bir sitede oturuyoruz. 7-8 tane site mensubu yurt dışına kaçtı. Bu kişilerden biri, yeniden geleceklerini ve darbe yapacaklarını bizleri barındırmayacaklarını söylediler.”

“NÜKTEDAN SÖZ OLARAK SÖYLEDİM”

Noyan, mahkemede yaptığı savunmanın devamında 58 yaşına kadar 3 darbe gördüğünü belirterek, “Vatanımı seven biri olarak mağduriyete uğrayan biri olarak bu konudaki hassasiyetimi hoş görmenizi istiyorum. Herhangi bir silahım yok Herhangi bir listem de yok, nüktedan sözler olarak söyledim” dedi.

Mahkemede söz alan sanık avukatı da, müvekkilinin beraatını talep etti. Mahkeme, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın duruşma savcısına gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

“GERÇEK MAĞDUR BENDİM’

Duruşma salonundan çıktığı sırada konuşan Noyan, “Bir şey söylemek istemiyorum. Gerçek mağdur bendim. Hayırlısı olsun diyelim. İnşallah hak yerini bulur” dedi.

“BİZİM AİLE BİR 50 KİŞİYİ GÖTÜRÜR” DEMİŞTİ

Sevda Noyan, 3 Mayıs 2020 tarihinde bir televizyon programında soru üzerine, “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın bizim aile bir 50 kişiyi götürür yani. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede var üç beş. Benim listem hazır açıkçası” diye konuşmuştu.

Benzer Haberler