‘Biz Bize Yeteriz’ dediler, ‘Biz Bize Yiyelim’e geldiler

26 Haziran 2020 Cuma

‘Biz Bize Yeteriz’ dediler, ‘Biz Bize Yiyelim’e geldiler

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Biz Bize Yeteriz” diyerek başlattığı bağış kampanyasında toplanan paraların akıbeti belirsiz. Saray, topu Aile ve Çalışma Bakanlığı’na atarken Bakanlık, “İnternet sitemizde var, oraya bakın” dedi.

Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs pandemisi sürecinde halka IBAN numarası vererek devlete bağış yapmasının talep etmesi büyük tepki çekmişti. Erdoğan’ın da 7 aylık maaşını “bağışladığı” kampanyada şu ana kadar 2 milyar 100 milyon 418 bin TL bağış toplandığı açıklanmıştı.

IBAN numarası veren saray iş hesaba gelince aradan çekildi

TOPU BAKANLIĞA ATTI

Bağışların nerede kullanıldığı ise belirsiz. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’e verdiği yanıtta paraların akıbetini bilmediklerini söylerken, “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sorun” dedi.

‘İNTERNET SİTEMİZE BAKIN’

Alpay Antmen bu cevap sonrası, “Biz Bize Yeteriz Türkiye” bağış kampanyası sorularını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu. Selçuk, CHP’li Antmen’i yanıtladığı önergesinde “İnternet sitemizde var oradan bakın” şeklinde yanıt verdi.

‘DEVLET BU KADAR GAYRİ CİDDİ YÖNETİLİR Mİ?

Bu yanıta tepki gösteren Alpay Antmen, yurttaşların bu paralarının salgın nedeniyle mağdur olanlar için kullanılması gerektiğini söyleyerek “Devlet bu kadar gayrı ciddi yönetilir mi? diye sordu.

Antmen açıklamasında, “Bağış kampanyasını yapan makam olan Cumhurbaşkanlığı ‘biz bilmiyoruz, Aile Bakanına sorun’ diyor. Bu mu güçlü başkanlık sistemi? Kendilerinin topladığı paradan haberleri yok. Biz süreci takip ediyoruz, vatandaşın her bir kuruşunun peşindeyiz çünkü. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na aynı soruları yönelttik. ‘Bu paralar nerede, kimler tarafından nasıl ve ne şekillerde kimlere dağıtıldı?’ diye sorduk. Gelen yanıt ne devlet adabına ne de Anayasanın kurallarına uymuyor. Aile Bakanı bana ‘internet sitemizde var bakın’ yazmış” ifadelerini kullandı.

‘BİZ BİZE YETERİZ’ DEDİLER, BİZ BİZE YİYELİM’E GELDİLER’

“Biz bize Yeteriz dediler, Biz Bize Yiyelim’e geldiler” diyen Antmen, şunları kaydetti:

“Halkın her kuruşunun hesabını sormak bizim namus borcumuz diyerek Aile Bakanlığının sitesini ayrıntılarıyla taradık, inceledik. Ne bu bağış kampanyasının paralarının akıbeti var ne de kimler tarafından nerelerde tutulduğu, neye harcandığı var. Hiçbir bilgi yok. Eğer bir korkunuz yoksa saklamazsınız. Eğer açıklamaktan korkuyorsanız o zaman da korkacak bir şeyiniz var demektir. ‘Biz Bize Yeteriz’ dediler ama galiba ‘Biz Bize Yiyelim’e geldiler.

Salgın döneminde vatandaşımıza ayrım gözetmeksizin fedakarca hizmet eden başta İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Antalya, İzmir ve diğer tüm CHP’li belediyelerden utansınlar. Canlı yayında ihaleyi şeffaf yapan, harcanan her kuruşun hesabını veren, vatandaşa bedava maske ve ekmek dağıtan, onların evine kadar gidip hizmet veren belediyelerimiz ve çalışanlarından utansınlar. Fedakarca çalışan Cumhuriyet Halk Partisi’nden utansınlar. Halka hizmet eden ve harcanan her kuruşun hesabını veren belediyeleri engellediler ama kendileri “bağış paraları nerede?” sorumuza cevap bile veremediler.”

Benzer Haberler