Bitcoin yasaklanma tehdidinden kurtularak 39 bin dolara merdiven dayadı! Şimdi Gözler FED kararında!

15 Mart 2022 Salı

Bitcoin yasaklanma tehdidinden kurtularak 39 bin dolara merdiven dayadı! Şimdi Gözler FED kararında!

Avrupa parlemantosunda Bitcoin Ethereum gibi coinlerin yasaklanmasıne yönelik teklif reddedildi. Böylece Bitcoin (BTC), Avrupa bölgesinde kısıtlanma hatta yasaklanma tehdidinden uzaklaşmış oldu. Piyasaların gözü FED kararına çevrilirken bitcoin 39 bin dolar seviyesine kadar geriledi.

Bitcoin fiyatındaki yatay seyir, kripto para borsalarında 19 Şubat tarihinden beri görülen en düşük hacimlerin de oluşmasıyla destekleniyor. İşlem hacmindeki düşüklük ise Fed faiz kararı öncesi yatırımcıların temkinli hareket ettiğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

FON ÇIKIŞLARI DİKKAT ÇEKİYOR

Investing yazarı Günay Caymaz’ın analizine göre,  Bitcoin ve diğer kripto paralara dayalı yatırım ürünlerinde ise fon çıkışları dikkat çekici seviyelere ulaştı. Kurumsal yatırımcı ilgisini yansıtan bu yatırım ürünleri,  son 7 haftanın en yüksek çıkışlarını gördü.

Özellikle Joe Biden’ın kripto yürütme kararnamesini imzalaması sonrası Kuzey Amerika’da 80 milyon dolar kadar ve Avrupa’da 30 milyon dolar kadar bir fon çıkışı raporlandı. Bu durum düzenleyici kaygıların kriptoya dayalı yatırım ürünlerine olan ilgide bir azalmaya yol açtığı şeklinde yorumlanıyor.

Gözler FED’e çevrildi! Piyasalarda beklentiler değişti!

ADRES SAYISI ZİRVELERİ GÖRÜYOR

Intotheblock verileri, Bitcoin tutan adres sayısının 40 milyona yaklaştığını gösterdi. Kripto analiz firması, yılbaşından bu yana 888.000 adresin eklenerek Bitcoin bulunan adres sayısının yaklaşık 39,79 milyona ulaştığını bildiriyor.

Diğer yandan Coinmarketcap’in yaptığı ve 83.890 kullanıcının katılım gösterdiği bir ankete göre katılanların büyük çoğunluğu Bitcoin’in Mart sonunda 50.000 dolara yaklaşacağına inanıyor.

Bitcoin pazarıyla ilgili diğer bir gelişme ise Bitcoin tasfiye rakamlarıyla ilgili. Mevcut fiyat sıkışmasına bağlı olarak Coinglass verileri Bitcoin’deki son tasfiye miktarı, 47 milyon dolarla sınırlı kaldığını gösteriyor.

Bununla birlikte, Moskovski Capital CEO’su Lex Moskovski, Blockchain ölçümlerine dayanarak BTC fiyat seviyelerine göre tarihsel açıdan önemli konsolidasyon aşamasında olduğuna dikkat çekti. Lex Moskovski, 39.000 dolar seviyelerinde Bitcoin tarihinin en büyük işlem hacminin kaydedildiğini aktardı ve 775 bin BTC’nin 38.700 dolar seviyesinde el değiştirdiğini gösterdi.

Benzer Haberler