Birçok alanda ödüllü ‘South Park’ dizisi, son bölümünde Türkiye’deki polis devletini böyle eleştirdi

4 Ekim 2019 Cuma

Özel Haber / Alp Yanardağ

Birçok alanda ödül alan dünya tarihindeki gelmiş geçmiş en cesur eleştirel-komedi animasyon dizisi ‘South Park’ yine cesurca bir bölümle “Polis Devleti” anlayışını 23. Sezon 2. Bölümünde eleştirdi. Dizinin bu bölümünde dünyadaki polis devletleri örneklerini ekrana getirirken, 20. dakikada Türkiye’den TOMA ile hareket eden bir çevik kuvvet ordusu görüntüsü kullandı.

 

Dizinin o bölümünden bir fotoğraf

South Park Hakkında

South Park, 1997 yılından itibaren yayınlanmakta olan ABD yapımı animasyon komedi dizisi.

Yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone’dur. ABD’de Comedy Central kanalında oynamaktadır. En son 23. sezonu yayınlanmıştır. Dizinin 1999 yılında South Park: Bigger, Longeröd & Uncut adlı uzun metraj sinema filmi gösterime girmiştir. Dizi, birçok alanda ödül kazanmıştır ve gelmiş geçmiş en popüler ve başarılı çizgi dizilerdendir.

South Park, The Simpsons ve Arthur’dan sonra ABD’de en uzun süreli yayınlanan çizgi dizidir. Dizinin 2019 yılına kadar devam edeceği açıklanmıştır.

Dizi, Colorado eyaletinin South Park adlı küçük bir kasabasında yaşayan Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman ve Kenny McCormick isimli dört çocuk merkez alınarak anlatılan bir takım gerçeküstü olayların da yer aldığı maceralardır. Alışılmamış olan çizgi dizinin yapım şeklidir. Figürler basık ve basit resmedilmişlerdir. Resimler sanki kağıttan bir araya getirilmiş gibidir. Aslında bu, ilk animasyonlarda Parker ve Stone’un çizme kabiliyetlerinin fazla olmamasından kaynaklanmış bir durumdu. Yine de South Park karakterleri şu anda kendi tarzlarına ismini veren özgün bir çizim tekniğine sahiptir. South Park karakteri oluşturma editörleri bugün bazı internet sitelerinde bulunmaktadır. South Park’ın ilerleyen bölümlerinde animasyonlar bilgisayarda, Software Power Animator ile oluşmaya başladı. Nihayetinde de Maya Software kullanıldı Animasyonlar ve detaylar zaman içinde belirgin bir şekilde gelişmesine rağmen, kağıt görünümünden bir şey kaybetmedi. Gerçekte var olan şahısların yüzleri, genelde bir foto ile animasyona eklenmiştir. Bu fotoğraflarda ağız canlandırılarak, tıpkı Monty Python’ın animasyonları gibi resmin içine monte edilmiştir.

Dizinin her bölümü, tüm karakter ve olayların kurgu olduğunu ve içeriğinden dolayı hiç kimse tarafından izlenmemesi gerektiğini belirten bir uyarıyla başlar. 9-10 yaşında çocukların başından geçen olayları anlatsa da içerdiği ağır şiddet, küfür ve cinsel espriler sebebiyle çocukların izlememesi tavsiye edilmektedir.

South Park, birçok sosyal, kültürel, dinsel ve siyasi gönderme içeren ve hiç kimseden lafını esirgememesi sebebiyle birçok farklı gruptan tepki gören bir dizidir.

Dizinin Ana Karakterleri

  • Eric Cartman: Grubun ırkçı, bencil ve küstah üyesidir. Amerikan toplumunun karanlık yönlerinin abartılmış hali olarak çizilmiştir. Küçük problemleri için bile karmaşık ve kötülük dolu planlar yapıp bunları harfiyen uygulayabilecek birisidir. İnsanları da bu planları için manipüle etmekte başarılıdır. Kyle’ın Yahudi olmasıyla, Kenny’nin ise fakirliğiyle sürekli dalga geçer. Liberaller, feministler, hippiler ve daha birçok kesimden nefret eder.
  • Kenny McCormick: Grubun en fakir üyesidir. Sürekli olarak anorağı ile dolaştığı için ne dediği çoğunlukla anlaşılmasa da grubun en ağzı bozuk üyesidir ve cinsel konularda genel olarak en bilgilileridir. Dizinin ilk sezonlarında neredeyse her bölüm ölmekte, sonraki bölüm ise hiçbir açıklama yapılmaksızın geri gelmektedir.
  • Kyle Broflovski: Stan’in en yakın arkadaşıdır. Yine oldukça iyi kalpli ama biraz saftır. Yahudi kökenlidir ve bu yüzden Cartman ile sık sık atışır.
  • Stan Marsh: Grubun en normal üyesidir. Ortalama bir 9 yaşındaki Amerikan çocuğunun özelliklerine sahiptir. Kyle ile yakın arkadaştır. Heyecanlandığı ve aşık olduğu zamanlar kusar. Genelde mantıklı ve iyi kalpli biri olsa da Cartman tarafından kolayca manipüle edilebilir. Dizinin yaratıcılarından Trey Parker’dan esinlenilerek yaratılmıştır.

Benzer Haberler