Bir yıldır kayıp olan Korhan Berzeg’in kimliğinde vahşi hayvan diş izi ayrıntısı

Yayın tarihi: 24 Nisan 2024 Çarşamba 8:37 pm - Güncelleme: 24 Nisan 2024 Çarşamba 8:37 pm

Balıkesir’in Gönen ilçesinde dere yatağında bulunan cesedin 83 yaşındaki ekonomist Korhan Berzeg’e ait olma ihtimali güçleniyor. Bölgede devam eden arama ve inceleme çalışmalarında Korhan Berzeg’e  ait kimlik ve kartlarda vahşi hayvanlara ait olduğu düşünülen diş izerine rastlandı.

Balıkesir’in Gönen ilçesine bağlı Armutlu Kırsal Mahallesi’nde, 313 gün önce yürüyüş yapmak için köpeği Tina ile birlikte evinden ayrılan eski Dünya Bankası Asya Direktörü Korhan Berzeg’e ait olduğu değerlendirilen cesedin bulunduğu Gelgeç Mahallesi’ndeki dere yatağında arama ve inceleme çalışmaları devam ediyor. 4 jandarma ekibi, komando timi, JASAT, kadavra köpekleri ve drone ile devam eden çalışmalar kapsamında Korhan Berzeg’e ait çok sayıda malzemeye ulaşıldı.

Kıyafet ve kemik parçaları bulunmuştu! Kayıp ekonomist Korhan Berzeg’in köyünde dronlu komandolu arama

 DİŞ İZLERİ AYRINTISI

Bölgede yapılan olay yeri inceleme çalışmaları sonucunda Korhan Berzeg’e ait, 1 adet kimlik kartı, 1 adet sürücü belgesi, 3 adet banka kartı, 1 adet kredi kartı, 1 adet parçalanmış İstanbul ücretsiz taşıma kartı, 1 adet sağlam durumda İstanbul mavi kart, 1 adet araç anahtarı ve muhtelif anahtarlar, 1 adet parçalanmış kahverengi cüzdan ve bir miktar para bulundu.

Cüzdanda ve banka kartlarının üzerinde vahşi hayvanlara ait olduğu düşünülen diş izlerine rastlandı. Dere kenarında bulunan pantolonun da paça kısımlarından parçalanmış olduğu ve bu durumun hayvan saldırısı ihtimalini güçlendirdiği, cesedin ise hayvanlar tarafından dere kenarına getirilmiş olduğu değerlendiriliyor.

YOLU KAYBETMİŞ OLABİLİR

Diğer yandan Alzheimer hastası başlangıcı olan Korhan Berzeg’in yolunu kaybetmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor. Yetkililer kemik ve kıyafetlerin bulunduğu patika yola Berzeg’in inmesinin mümkün olmadığını belirtti.

MAHALLE MUHTARI KONUŞTU

Gergeç Mahallesi’nde içme suyu ile ilgili dere yatağında gözlem yaptığı esnada Korhan Berzeg’e ait olduğu düşünülen kimlik, kredi kartı, kıyafet parçaları ve kemik parçalarını bulan Mahalle Muhtarı Ahmet Gülay ise yaşananları şöyle anlattı:

“Dere yatağında bir su borusu patlamıştı. Hakkı abi ile beraber dere yatağındaki bu su borusunu takip ederek giderken su yatağının 1 metre ilerisinde pantolon gördüm. 1 metre yukarısında da gömlek vardı. Pantolonun yanında da kimlik vardı. Kredi kartı, otobüs kartı vardı. Sonra üzerinde fotoğrafını da gördüm. Daha sonra jandarmaya haber verdim. Jandarma yarım saat içinde olay yerine geldi. Olay yeri inceleme geldi. Etrafta 4 tane falan kemik parçası vardı. Adli tıp kemikleri incelemeye alıp götürdü.”

NE OLMUŞTU?

Balıkesir’deki evinden 17 Haziran 2023’te sabah yürüyüşü yapmak için köpeği “Tina” ile ayrıldıktan sonra haber alınamayan ekonomist Korhan Berzeg (83) için İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda çalışma başlatılmıştı.

Ekipler, Armutlu ve çevresindeki ormanlık bölgenin yanı sıra yakın mahallelerde, su kuyuları, dere yatakları ve mağaralarda günlerce Berzeg ve köpeğini aramış ancak herhangi bir ize rastlayamamıştı.

Geyikli ile Armutlu mahalleleri arasında 29 Ağustos’ta bir vatandaşın fark ettiği köpeğin “Tina” olduğu, Berzeg ailesi tarafından teşhis edilmişti. Köpeğin, sağlıklı ve bakımlı olduğu belirlenmişti. Küresel konumlama sistemi (GPS) cihazı takılan köpeğin araziye bırakılmasından da herhangi bir sonuca ulaşılamamıştı.

Armutlu’ya yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıkta dün mahalle sakinleri kemik ve kıyafet parçaları ile kimlik kartları bulunarak incelemeye alınmıştı.

Kaynak: İHA