Bir yıl içinde gelen 2 fatura arasında yüzde 61 fark!

1 Kasım 2021 Pazartesi

Doğalgazdan elektriğe, LPG’den benzine ve birçok gıda ürününe gelen zamlar yurttaşların cebini yakmaya devam ediyor. Bu yıl yalnızca elektriğe yüzde 30 oranında zam yapıldı. CHP’li vekil Süleyman Girgin, bir yıl içinde gelen 2 fatura arasında yüzde 61 fark olduğunu söyledi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler sürüyor.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Meclis’te yapılan bütçe görüşmeleri sırasında bir yıllık elektrik faturalarını karşılaştırdı. Girgin, “İki fatura arasında elektrikte yüzde 61 fark var. Ocak ayından beri elektriğe gelen yüzde 30 zamma karşılık; hangi memura, hangi emekliye, hangi işçiye son bir yılda yüzde 30 oranında zam yaptınız?” dedi.

“Vatandaş resmen soyuluyor” diyen Girgin, bir yıl önceki temmuz ayı elektrik faturası ile bu yılın ağustos ayına ait elektrik faturasını gösterdi. Girgin, sözlerine şöyle devam etti:

“Son üç yılı ele alalım. Konutların ödediği elektrik birim fiyatı, 2018’in başında 45 kuruştan, 2021’in sonunda 91.5 kuruşa çıktı. Konutlarda kullanılan 1 metreküp doğal gaz 2018’in birinci döneminde 114 kuruş iken 2021’in ikinci döneminde 149 kuruştan faturalara yansımakta. EÜAŞ’tan 24 kuruşa çıkan elektrik halka neredeyse 4 katına, 92 kuruşa satılıyor. Bayın Bakan arada kimler zengin ediliyor. Elektriğe yeni zam da kapıda. Enerji fiyatlarının enflasyon hesaplarından da çıkarıldığını göz önüne aldığımızda iktidar 2021 yılının kasım ve aralık aylarına yüklü bir zam oranı ile girmeyi mi amaçlamaktadır?”

TL düştü fiyatlar arttı! Ekim zam fırtınasıyla geçti

Doğalgazdan sonra LPG’ye de büyük zam

Benzer Haberler