Bir kripto para platformu daha kapandı! CEO ve 3 çalışan gözaltında

23 Nisan 2021 Cuma

Bir kripto para platformu daha kapandı! CEO ve 3 çalışan gözaltında

Thodex skandalının ardından bir başka kripto para platformu Vebitcoin, ‘finansal olarak zor durumda olduklarını’ belirterek, faaliyetlerini durdurdu. MASAK Başkanlığı, platformun Türkiye’deki hesaplarını bloke etti, şirketin CEO’su İlker Baş ve 3 çalışanı gözaltına alındı.

Thodex’in bakıma alındığını açıkladığı geçen 20 Nisan’da gece yarısında Vebitcoin de bakıma alındığı ve bu süreçten bu yana kapalı olduğu ortaya çıktı. Şirketten kapanmaya ilişkin açıklama geldi.

Açıklamada şöyle denildi: “Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız.”

HESAPLARI BLOKE EDİLDİ, CEO’SU GÖZALTINA ALINDI

Açıklamanın ardından Muğla’nın Menteşe ilçesi Ortaköy Mahallesi’nde oturan Vebitcoin’in Ceo’su İlker Baş, önceki gece villasına 2 kişinin duvardan atlayarak girmek istediğini belirterek, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. İhbarın ardından olay yerine jandarma ekipleri sevk edildi.

Gözaltına alınan 2 şüpheli jandarmadaki ifadelerinde, “Vebitcoin’e para yatırdık. Yaşanan olumsuz gelişmeler üzerine İlker Baş ile konuşmaya geldik. Kendisine zarar vermedik” dediği öğrenildi. Konut dokunulmazlığını ihlal suçundan işlem yapılan şüpheliler serbest bırakıldı.

Bu arada Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, Vebitcoin’in Türkiye’deki finansal kuruluşlardaki hesaplarını bloke etti. Villasına 2 kişinin girmeye çalışmasının ardından eşi ve 2 çocuğu ile birlikte Menteşe ilçe merkezindeki evine taşınan İlker B. ise, dün akşam saatlerinde polis tarafından gözaltına alındı. Öte yandan bu sabah da şirketin 3 çalışanının daha gözaltına alındığı açıklandı. Soruşturma sürdürülüyor.

62 gözaltı! Thodex’in kurucusunun yeri tespit edildi, iadesi istendi

 

Benzer Haberler