Bir kase yoğurt

12 Nisan 2022 Salı

S.Cengiz Gündoğdu

Sayın Cumhurbaşkanı’nın yatmadan önce bir kase dana yoğurdu, birkaç tane hurma, bir kaşık bal ve bir kaşık yulaf yemesi muhalefet partileri tarafından bir kaşık suda fırtına kopardı. Halbuki vaziyet hiç de muhalefet partilerinin abarttığı gibi değildi. Bağırtılarla çatırtılarla muhalifler, bilhassa sayın muhalefet lideri hakikatleri örtmek istediler.

Öyleyse soralım, hakikat neydi? Üstad Fuat Bol, hakikati şöyle tespit ve teşhis etti ve şöyle yazdı: “Cumhurbaşkanına 20-25 liralık yemeği (250 gram yoğurt, 3-4 adet hurma, bir kaşık bal, bir kaşık yulaf) çok görüyorlar ve partilerinin grup toplantılarında dile getirip siyaset yaptıklarını sanıyorlar. (Hürriyet 6 Nisan 2022)

Üstad Fuat Bol’un haklı olarak işaret ettiği gibi, bunu muhalefet sanıyorlar. Ey muhalefet siz bu kafada giderseniz, değil 6 kişi, 66 kişi olsanız iktidara gelemezsiniz.

Çünkü neden? Sayın muhalefet lideri geceliği 100 bin liralık otellerde konaklıyor. İstanbul’un sayın İBB Başkanıyla üç kişi oturup, toplam 48 bin liralık yemek yiyorlar. Ayrıca ilaveten İBB Başkanı denizlerde yatlarla dolaşıyor.

Peki, bu muhalefet nasıl iktidar olur? Ki demokrasilerde bu son derece mühimdir. Bu mes’eleyi siyaset ilmine vakıf Tokgöz Siyaseddin’e sordum. Tokgöz bu soruna karşılık şöyle dedi: “Eğer dediklerimi yaparlar ise büyük çoğunlukla iktidar olurlar.”

Ben heyecanla, “Söyleyin hocam” dedim. Bunun üzerine Tokgöz, şöyle konuştu: “Biliyorsun, sayın muhalefet lideri elektrik parasını ödemiyor. Çok doğru yapıyor. Su parasını da ödememesi lazım gelir. Velakin devlet, hem su parasını, hem elektrik parasını tahsil eder. Bu nedenle sayın muhalefet lideri, elektriksiz, susuz bir mahalle taşınmalıdır. Taşındığı mahallin çatısı yağmurda akmalı, kapı ve pencere rüzgarda sallanmalıdır. Poyrazda ve lodosta baca tütmelidir. Bunlara ilaveten öğle yemeği çeyrek ekmek veya 250 gr. helva veya haşlanmış yumurta… Sabah kahvaltısı simit ve bir bardak çay. Akşam yemeği bir kase tarhana çorbası bilhassa tavsiye edilir.

İBB Başkanı’na gelince… öğle yemekleri kaşarlı tost ile bir bardak ayran yeterlidir. Sabahları sade poğaça ve salep enerji verir. Akşam kelle paça tavsiye edilir. Ayrıca ilaveten denizde bir yakadan bir yakaya kayıkla gitmeli.

Sayın muhalefet lideri ile sayın İBB Başkanı giyim kuşama da dikkat etmeli. Nazar değmesin pırıl pırıl giysilerle, cilalı ayakkabılarla göz kamaştırıyorlar. Oysa, iktidar olmak istiyorlarsa kullanılmış döküntü elbiselerle dolaşmalılar. Sağdan soldan, tabandan delik ayakkabılar su almasın diye ayakkabılara karton koymalılar. Bu dediklerimi yapmazlarsa sittin sene iktidar olamazlar.”

İşte siyaset bilimcisi Tokgöz Siyaseddin’in söyledikleri.

Benzer Haberler