Bir büyük banka Sinan Aygün’ün kredi limitini kapattı

29 Haziran 2020 Pazartesi

Bir büyük banka Sinan Aygün’ün kredi limitini kapattı

Eski Ankara Ticaret Odası Başkanı ve eski CHP milletvekili Sinan Aygün’e bir büyük bankanın kredi limitlerini kapattığı öğrenildi.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin imara aykırı olduğu gerekçesiyle açılan davayla gündeme gelen eski Ankara Ticaret Odası ve CHP milletvekili Sinan Aygün’e bir büyük bankanın kredi limitlerini kapattığını yazdı.

Yasak gelmeden kıyım başladı! Düğmeye ilk basan Sinan Aygün oldu

“Ankara Mimarlar Odası uzun süredir başkentteki ayrıcalıklı imar planları ve bu planları ihlal eden yapılar, işlemlerle ilgili mücadele yürütüyor” diyen Toker’in yazısında ilgili bölüm şöyle:

‘GÖZ GÖRE GÖRE HUKUKSUZ BİR GAYRİMENKULE MİLYONLAR MI VERECEKTİ?’

“Oda’nın Eskişehir yolundaki TOGO kuleleri yanındaki (Çevre Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü binasının olduğu) alana dair imar planı değişiklikleri için açtığı yürütmenin durdurulması davası, kamuoyunda en çok tartışılan davalardan biri oldu.

İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğunu belirterek, dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden yürütülmesinin durdurulmasına karar vermişti. Bu karar dolaylı da olsa rant ilişkisine işaret ettiği için önemliydi. Normal bir hukuk devletinde o yapıların yıkılması gerekiyordu. Yapılar yıkılmadı ancak mühürlü.

Yıllarca Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanlığı’nı yaptıktan sonra bir dönem de CHP milletvekilliği yapan iş insanı Sinan Aygün, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında, bağlandığı bir canlı yayındaki sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Hakaret ve görevi kötüye kullanma suçlarını işlemekle suçlanan Candan, bu hafta ifade verecek. Candan, kamu yararını savunduklarını vurgulayarak şöyle diyor: “TOGO ikiz kuleleri davasında ortaya çıkan girift ilişkiler buzdağının görünen yüzüdür.”

Bu suç duyurusu vesilesiyle öğrendik ki Aygün’ün o sahadaki 12 gayrimenkul satışı iptal edilmiş. Satılan bir gayrimenkul iade edilerek parası ödenmiş. Bir büyük banka da CEO’sunun büyük patrona gönderdiği bilgilendirme mektubuyla Aygün’ün kredi limitlerini kapatmış.

Suç duyurusu metnini okuyunca insanın aklına şu soru geliyor. Hukuksuzluğu yargı kararıyla ortaya çıkmış binadan daire alanlar ne yapacaktı?

Göz göre göre hukuksuz bir gayrimenkule milyonlar mı verecekti?”

Sinan Aygün’ün iddiaları üzerine Mansur Yavaş hakkında soruşturma başlatıldı!

Benzer Haberler