BioNTech’in üçüncü dozda etkinlik oranı açıklandı

21 Ekim 2021 Perşembe

BioNTech’in üçüncü dozda etkinlik oranı açıklandı

Pfizer-BioNTech, üçüncü dozla ilgili yaptığı denemenin ön sonuçlarına göre aşı Covid-19’a karşı yüzde 95.6 etkili. 

Dünyada onaylanan ilk koronavirüs aşısı olan Pfizer-BioNTech, güçlendirici üçüncü doz aşılarının etkinlik oranını açıkladı. Bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen aşının üçüncü dozda Covid-19’a karşı yüzde 95.6 etkili olduğu belirtildi.

Pfizer ve BioNTech’ten yapılan ortak açıklamada, yapılan karışık ve kontrollü denemenin ön sonuçlarında iki doz aşı ve güçlendirici üçüncü doz alanlarla, iki doz aşı ve placebo aşı olanların karşılaştırıldığı vurgulandı.

10 BİN KİŞİ İNCELENDİ, 11 AY SÜRDÜ

10 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada, kişiler iki eşit gruba bölünürken, placebo verilen 5 bin kişinin 109’unda, üçüncü doz verilen 5 bin kişinin ise 5’inde Covid-19’a rastlandığı belirtildi.

11 ay süren çalışmada katılımcıların ortalama yaşı 53 olurken, yarısından fazlasının 16 ila 55 yaş grubunda olduğu, katılımcıların beşte birinin 65 yaşın üzerinde olduğu aktarıldı.

Pfizer ve BioNTech, aşının güvenlik profilinin mevcut diğer verilerle “genel olarak tutarlı” olduğunu ve bilgileri ABD, AB ve diğer düzenleyici kurumlarla paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.

BioNTech’ten yeni aşı

“GÜÇLENDİRİCİ DOZ NORMALE DÖNÜŞTE ÖNEMLİ ROL OYNAYABİLİR”

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, kanıtlara eklenen önemli verilerin, takviye dozun geniş bir insan popülasyonunu koronavirüsten ve türevlerinden korumaya yardımcı olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Şahin, “Bu bulgularda, herkes için aşılara geniş küresel erişimin yanı sıra, güçlendirici aşıların pandemiyi kontrol altına alma ve normale dönüşte önemli bir rol oynayabilir” diye konuştu.

BioNTech gençler üzerinde yüzde 93 etkili

Benzer Haberler